Tuotot 1-3-5 seuranta

Tein noin vuosi sitten Arvopaperin taulukon pohjalta listan yhtiöistä, joiden tuotot olivat plusmerkkisiä 1-3-5 vuodelta kaikki. Olen nyt seuranut ko yhtiöiden menestystä ja ne ovat CAP-hintaindeksiin verrattuna kehittyneet aika hyvin vuoden aikana, 19,1% kun hintaindeksin kehitys on olut vain 2,8%.

http://koti.phnet.fi/sinisaar/Osingot_tuotot.pdf

Uudessa arvopaperissa 1/2013 on taas samanlainen vertailu. Viime vuonna listalla olleista 12:sta yhtiöstä on 9 edelleen mukana (keltataustaiset).

Uusia on tullut paljon lisää (katso alempi taulukko). Seuraan taas kaikkien kehitystä tästä eteenpäin.

 

 

 

 

 

Related Posts

Yhteiskunta

Suomi on YK:n mukaan maailman paras maa jos kriteerinä on kansalaisten kaikinpuolinen hyvinvointi

Suomi on edelleen maailman onnellisin maa YK:n julkaisemassa  onnellisuusraportissa. Osa maahamme muuttaneista osaajista on valinnut Suomen juuri siitä syystä että täällä on yleisesti ottaen hyvä