Tuotot 1-3-5 seuranta

Tein noin vuosi sitten Arvopaperin taulukon pohjalta listan yhtiöistä, joiden tuotot olivat plusmerkkisiä 1-3-5 vuodelta kaikki. Olen nyt seuranut ko yhtiöiden menestystä ja ne ovat CAP-hintaindeksiin verrattuna kehittyneet aika hyvin vuoden aikana, 19,1% kun hintaindeksin kehitys on olut vain 2,8%.

http://koti.phnet.fi/sinisaar/Osingot_tuotot.pdf

Uudessa arvopaperissa 1/2013 on taas samanlainen vertailu. Viime vuonna listalla olleista 12:sta yhtiöstä on 9 edelleen mukana (keltataustaiset).

Uusia on tullut paljon lisää (katso alempi taulukko). Seuraan taas kaikkien kehitystä tästä eteenpäin.

 

 

 

 

 

Related Posts

Talous

Lähes puolet yritystoiminnan palveluksessa olevista suomalaisista työskentelee perheyrityksessä

Aalto yliopiston professori Samuli Knüpferin tutkimus paljastaa, että perheyritykset edustavat Suomessa 73 prosenttia yrityksistä. Ne vastaavat 42 prosentista työllisyydestä, 31 prosentista liikevaihdosta ja 22 prosentista

Asunnot ja metsä

Asuntomarkkinat laskevat vielä tänäkin vuonna

Asuntomarkkinoiden tunnelmat pysyvät apeina vielä tänäkin vuonna, kertoo Pellervon taloustutkimus PTT:n ennuste. Vanhojen kerrostaloasuntojen hintojen arvioidaan laskevan tänä vuonna koko maassa yhden prosentin. Kerrostaloasuntojen hintojen

Asunnot ja metsä

Vuokra-asuntotuotannon yritystuet ovat tuhonneet asuntomarkkinat ja aiheuttaneet asuntomarkkinoiden lamaa

Valtion pitkään jatkunut mittava korkotuki vuokra-asuntotuotantoon on johtanut pienten asuntojen ylitarjontaan asuntomarkkinoilla.

– Asuntomarkkinat tarvitsevat myös vapaarahoitteista uudisasuntotuotantoa. Viime vuosina tuotanto on painottunut voimakkaasti pelkästään vuokra-asuntoihin,