Tuottoja kannattaa Nordean mukaan metsästää osakkeista

Laskeeko FED tämänviikkoisessa kokouksessa kokouksessaan ohjauskorkoja? Nordean sijoitusstrategi Ville Korhosen mukaan ei. USA:n taloudesta on saatu hieman odotuksia heikompia talouslukuja ja työllisyydessäkin on FED:n mukaan parantamisen varaa. Korkojen mahdolliseen nostamiseen palataan Nordean mukaan syksyllä.

Korkopapereista on alkuvuonna, korkojen edelleen laskiessa, saanut sijoitusmarkkinoiden parasta tuottoa.

Tuottoja kannattaa jartkossa metsästää osakkeista. Korkopapereiden aika alkaa tältä osin olla ohi ja korkopaperit soveltuvat enemmänkin salkun tasapainottamiseen kuin tuottovetureiksi.

Lisää tietoa: Nordean viikkoraportti

 

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Aikamoista vuoristorataa

Tammikuulle ja alkaneelle helmikuulle ovat sijoittajille olleet aikamoista vuoristorataa:

Kulta ja pikkuveli hopea ovat nousseet ja laskeneet päivän aikana ennätyspaljon.
Ohjelmistoyritysten kurssit ovat nousseet ja

Autoa siirtämässä
Yhteiskunta

Helsinki tarvitsee katujen puhdistuksesta kertovan tekstiviestipalvelun takaisin!

Helsingissä ei ole enää käytössä katujen puhdistussuunnitelmista ilmoittavaa tekstiviestipalvelua. Sopimus päättyi ilmeisesti vuonna 2024, eikä sitä ole jatkettu, vaikka korvaavaa järjestelmää ei ole, eikä liioin