Työtä tekevien elintaso laski viime vuonna ja laskee edelleen tänä vuonna

Talous

Danske Bank:n suhdannekatasaus sisältää monia tärkeitä havaintoja:

  • Työtä tekevien elintaso laski viime vuonna ja laskee edelleen tänä vuonna. Tuettua elämistä hyödyntävien elintaso pysyy melko hyvällä tasolla.
  • Kotitalouksien säästöt sulavat. Niitä  käytetään elintason ylläpitämiseen.
  • Työpaikkoja on tarjolla runsaasti. Niiden määrä ei ole vielä juurikaan laskenut. Halukkaista tekijlöistä on pulaa.
  • Uusia asuntoja valmistuu ennätysmäärin. Mutta kysyntä on heikkoa, hinnat laskevat ja uusien kohteita aloitetaan yhä vähemmän.
  • Danske Bank ei usko eduskunnan pystyvän nopeisiin sopeutustoimiin ja arvioi velkasuhteen kääntyvän loivaan nousuun vuonna 2024.
  • Danske Bank ennustaa talouden supistuvan tänä vuonna 0.2%, mutta ensi vuodelle olisi luvassa 0.9% kasvua

Danske Bank nostaa hieman talousennustettaan

”Pitkälti väistetyn energiakriisin lisäksi Suomen vientimarkkinoiden talousnäkymät ovat olleet pelättyä paremmat. Euroalue vältti taantuman, ja Kiinan talous avautui vuosien koronarajoitusten jälkeen. Siksi olemme hieman nostaneet Suomenkin talousennustetta”, sanoo Danske Bankin pääekonomisti Pasi Kuoppamäki.

Suomen talouskasvua hidastaa silti moni tekijä. Sitkeä inflaatio nakertaa kuluttajien ostovoimaa, ja nousseet korot jarruttavat taloutta pitkällä aikavälillä. Vientitilausten virran arvioidaan pysyvän vaisuna lyhyellä tähtäimellä.

Danske Bank odottaa EKP:n edelleen kiristävän rahapolitiikkaa, mikä näkyy euriborien nousuna myös jatkossa. Korkorasituksen nousu hillitsee kulutuskysyntää ja jarruttaa investointeja.

Säästöt ylläpitävät elintasoa

Danske Bank arvioi inflaation hidastuvan aiemmin ennakoitua hitaammin ja ennustaa kuluvalle vuodelle 5,5 prosentin inflaatiota. Vuonna 2024 inflaatio olisi ennusteen mukaan 2,1 prosenttia. Vuonna 2022 inflaatio oli 7,1 prosenttia.

”Kasvava joukko kotitalouksia on joutunut käyttämään säästöjä ja etsimään keinoja oman talouden tasapainottamiseksi. Säästämisaste laski poikkeuksellisen alas vuoden 2022 viimeisellä neljänneksellä. Säästöjä on edelleen jäljellä, mutta nousevien korkojen aikana velkaisten kotitalouksien menoista kasvava siivu ohjautuu korkomenoihin”, Kuoppamäki sanoo.

Kireä inflaatio on ollut kevään teema myös työmarkkinapöydissä. Danske Bank ennustaa ansiotason nousevan tänä vuonna 4,1 prosenttia. Ensi vuonna ansiotaso nousisi jo inflaatiota nopeammin eli 3,7 prosenttia.

”Pohjainflaatio on Suomessakin koholla ja inflaation lasku kestää pitkään, vaikka energian hinta jääkin vähitellen vuoden takaista matalammaksi. Ansiotason nousun kiihtyminen on omiaan ylläpitämään kustannuspaineista aiheutuvaa inflaatiota”, Kuoppamäki sanoo.

 

Lisää tietoa

 

 

Related Posts

Yhteiskunta

USA:n tavoittena on Euroopan hajaantuminen kansallisvaltioiksi

USA:n turvallisuusstrategia ”National Security Strategy” on kauniisti kirjoitettu, selkeä kuvaus, joka selkeytensä vuoksi todennäköisesti määrittelee maailman toimintatapaa moniksi vuosiksi eteenpäin.
USA ajaa muiden kansallisvaltioiden tapaan vain

Kevyttä

Suomalaiset uskovat, että menestyvää yritystoimintaa syntyy avustuksilla

Suomalaisten suuri valtaosa luulee edelleen että kehitystä edistetään parhaiten yrityksille annettavien avustusten avulla. LähiTapiolan mukaan vain yksi prosentti arvioi että yritystuet pääasiassa haittaavat kehitystä. Tuo

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava