Veckans Affärer: Osta Medcap ja Bioinvent

Veckans Affärer on tällä kertaa keskittynyt bioyhtiöihin.

Selkeämmät sävelet tutkimusputkessa olevien lääkeaineiden suhteen sa VA:n pyörtämään aiemman odottavan kantansa ja suosittelee nyt Bioinventin ostoa. Syöpälääkekandidaatin TB403:n suhteen  projekti on lähtemässä 140-150 potilasta käsittävään tutkimukseen kuluvan kvartaalin aikana. Yhteistyökumppaneina ovat Roche ja Thromogenics.

Varsin pian Bioinvent saa 15 MUSD  Genentechiltä verisuonikalkkeutumalääkkestä BI-204. Tämä tapahtuu kun lääke etenee vaihe II tutkimuksiin.

Lisäksi  veritulppalääkekandidaatti TB-402:lle etsitään nyt lisenssipartneria ennen kuin lääke siirtyy vaihe III tutkimuksiin

Vaikka TB403:n ympärillä on vielä kysymysmerkkejä näkee VA etupäässä upsideä yhtiön kurssille.

Medcap on sijoitusyhtiö joka sijoittaa pelkästään ei noteerattuihin lääketekniikkayhtiöihin. VA näkee positiivista kehitystä suurimmissa omsitusyhtiöissä Abiliassa ja Unimedicissä ja ennustaa kuluvalle tulosvuodelle EPS 0.15 SEK eli päivän kurssilla p/e 14. Yhtiön pörssikurssissa on lehden mielestä vähintään 50% nousupotentiaali.

Related Posts

Sijoittaminen

Microsoft halventunut passelisti

Microsoftin jo kesästä laskussa ollut osake nytkähti reippaammin alas, kun markkinoille levisi huhu sen laskeneista AI-myyntikiintiöistä. Jo pelkkä sana “quota cut” riitti nostamaan pintaan pelot tekoälyn kaupallistamisen hankaluuksista.

Microsoft

Yhteiskunta

Aalto-yliopisto on ollut mukana mittaamassa eri maissa tapahtunutta tuloerojen muutosta

Tuloeroja mittaa niinsanottu gini mittari (alla oleva kuva gini mittarista on viitteellinen, mutta antaa silti jotain käsitystä tilanteesta). Äärimmäisyydet ovat tyypillisesti haitallisia ja estävät kehitystä.

Salkun rakenne Sijoittaminen

Uusi sivustoni

https://sepposinisaari.lovable.app/

Olen uusinut sivustoni ja sieltä löytyy useita sijoittajalle sopivia työkaluja ja materiaaleja.

Valitse painike ”Työkalut ja seuranta”
Osakeanalyysityökalu

sama mikä löytyy Piksusta osoitteesta https://piksu.net/sergio/
tietoa työkalun käytöstä