Veckans Affärer: Viikon 47 osakesuositukset

Osta Getinge ja Stora Enso. Tässä lyhykäisyydessä  VA:n tämänviikoiset suositukset.

 

Getinge (Osta, tavoitekurssi 170 SEK): Viimesin kvartaaliraportti on ehkä kasvuhakuisille sijoittajille lievä pettymys. Myynti laski 5% ja uudet tilaukset 4%.  Tähän on syynsä. Yhtiö ei ole lansaarannut uusia tuotteita tänä vuonna kehitysprojektien viivästyttyä. Ensi vuonna tilanne on jo toinne ja uusita tuotteista saadaan vetoapua. VA ennusta p/e-tason vuodelle 2010 asettuvan 15 kieppeille, mikä on halpaa, puhumattakaan 2011 kertoimesta 14.

Stora Enso  (Osta): Viimeisin kvartaaliraportti ylitti ennusteet roimasti tuloksen suhteen. Nousevat massahinnat ovat eduksi Storaensolle joka on massan nettomyyjä. Arvostustaso on nyt hyvin matalalla tasolla, p/e 10 tälle vuodelle on alle teollisuusalan keskiarvon.

VA näkee myös mahdollisuuksia konsolidoinnille esimerkiksi Norske Skog ja Holmein kanssa, jolloin voitaisiin päästä ylikapasiteetista eroon.

Osakekurssi voi heilua lähiaikoina, mutta ainakin 3-4% osinkotuotto rauhoittaa mieltä.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: AI juhlii, kuluttajat kärvistelevät, ja sijoittajat soittavat viulua

Pörsseissä kaikki mikä liittyy löyhästikin tekoälyyn tai datakeskuksiin on noussut voimakkaasti. Uuttaa on että nousu on nyt entistä laajempaa, myös geografisesti. Perinteisten amerikkalaisten teknojen lisäksi

Salkun rakenne Sijoittaminen

Stock Screener

Laitoin Lovablen tekemään esittelyn osakevalintatyökalustani, johon on tullut aika paljon uusia ominaisuuksia.
https://piksu.net/sepon-screener/
Useimmat ilmaiset osakeskannerit pysähtyvät S&P 500 -tasoon: hyvin tehtyjä Yhdysvaltain päälistauksen näkymiä, mutta kun