Veckans affärer: Vko 45 suositukset

Osta Addtech ja Svedbergs mutta myy Mekonomen suosittelee Veckans affärer viikon 45 numerossan.

 

Addtech (Osta, tavoitekurssi 190 (145) SEK): Addtechin kurssi on noussut voimakkasti tänä vuonna. Arvostustaso on silti vielä maltillinen (p/e 13 v. 2010 ja 11 v. 2011). Euroopan jaU SA:n talouskehitys on epävarmaa, mutta pohjoismaissa näkymät ovat valoisampia. Tämä näkyy myös tukkuri Addtechin tuloksessa. Q3 liikevaihto vasvoi 24% ja tulos tuplaantui vuodentakaiseen verrattuna. VA uskoo että liikevaihto palaa krissiä edeltäneelle tasolleen jo tänä vuonna.

Mekonomen (Myy tavoitekurssi 180 SEK): Merkkiriippumaton autohuolto- ja varaosaketju Mekonomen on kehittynyt vauhdilla. Samoin pörssikurssi. Kilpailutilanne on kiristymässä huoltomarkkinoilla, joten VA ei näe perustetta korkealle arvostustasolle (p/e: 20 v. 2010)

Svedbergs (Osta, tavoitekurssi 60 SEK):  Svedbergsillä on välivuosi johtuen heikosta suhdanteesta. Vimmeisen kvartaalin liikevaihto laski 8% ja voitto 15%. Kurssilasku raportin jälkeen oli kuitenkin selvä ylilyönti, joten VA näkee nyt Svedbergsisssä hyvän ostotilaisuuden.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Suomen kansalaiset ovat läntisen Euroopan köyhimpiä mutta kaikki yrittävät silti sijoittaa osakkeisiin

Suomalaiset yksityishenkilöt kuuluvat länsi-Euroopan köyhimpiin, mutta ovat silti talousosaamiseltaan taitavimpia ja sijoittaminen pörssiosakkeisiin ja rahastoihin on yleisempää kuin muualla.
Suomalaiset sijoittavat ahkerasti osakkeisiin ja sijoitusrahastoihin
Suomi kuuluu

Sijoittaminen

Listaamattomiin yhtiöihin sijoittaminen on opettavaista ja haasteellista

Listaamattomiin yrityksiin sijoittaminen on haasteellista: tiedot sijoituskohteesta ovat yleensä puutteellisia, osakkeiden jälkimarkkina on olematon ja toiminta on muutaman avainhenkilön varassa.  Sijoittamista kannattaa kuitenkin harkita, jos