Venture capital -arvonmääritys

Kirjoitusvuorossa Juha Mikkola

Olen viimeisen 20 vuoden ajan saanut seurata eri tahojen tekemiä arvonmäärityksiä yrityksistä. Tarkemmin tämän voisi sanoa, että olen tutustunut malleihin, joita käytetään julkisesti noteerattujen yritysten arvonmäärityksissä sekä malleihin, joita käytetään listaamattomien yritysten, erityisesti nuorten kasvuyritysten, arvonmäärityksissä.

Uskallan väittää, että kasvuyritysten arvonmääritys on moninkertaisesti vaikeampaa. Vaikeaksi arvonmäärityksen tekee se, että liikevaihto ja yrityksen arvo eivät aina korreloi yrityksen nykyarvon kanssa. Vaikeutta lisää se, että yrityksen kyky tehdä tulosta tässä hetkessä ei myöskään aina korreloi arvonmäärityksen kanssa.

Vaikka olenkin arvonmääritysmielessä DCF-uskovainen, kasvuyritysten DCF-arviointi on äärimmäisen hankalaa. Mikä on yrityksen pitkän aikavälin kasvuvauhti, mikä on pitkän aikavälin mahdollinen liikevoittomarginaali, miten kauan kestää ennen kuin alkaa kova hintakilpailu, paljonko tarvitaan investointeja kasvun eteen? Näiden kysymysten takia DCF on erittäin raaka ja hankala arvonmäärityksen peruste kasvuyrityksille. Näistä haasteista huolimatta listaamattomille yrityksille saadaan usein arvot, mutta niissä on valtavia eroja. Jotkut yritykset myydään hintaan 20xliikevaihto ja toiset 0,2xliikevaihto.

Kilpailijoiden kynnys tulla samalle alalle, yrityksen liiketoiminnan skaalaamisen nopeus, liiketoiminnan näkyvyys tulevaisuuteen eli ennustettavuus, asiakkaan sitoutuminen pitkäjänteisesti, marginaalien kehittyminen, orgaaninen kysyntä ilman suuria markkinointikustannuksia ja luonnollisesti johdon kyvykkyys ovat ehkä tärkeämpiä arvonmääritysmittareita kasvuyrityksille kuin yrityksen tämänhetkinen liikevaihto tai liiketulos.

Itse pidän tästä venture capital -lähestymisestä arvonmäärityksiin, mutta se vaatii valtavasti työtä. Yksi Euroopan johtavista pääomasijoittajista kertoi minulle pari vuotta sitten, että heillä ei ole palveluksessa ainuttakaan analyytikkoa. He tekevät mielenkiintoisesta yrityksestä 100 referenssikyselyä kilpailijoilta, asiakkailta, kumppaneilta yms. ja perustavat oman analyysinsä näiden asioiden ympärille. Tällainen lähestyminen voi tuntua erikoiselta, mutta heidän tapauksessaan se toimii.

Lue Punaisen mukin blogia.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat

Sijoittaminen

Osinkotykit – helpoin tie sijoittajan vapauteen

Sijoittaa voi monella tavalla, moni tekee hommasta turhan vaikeaa. Etenkin kokemattomat haksahtavat herkästi ravaamaan trendien, teemojen ja muotiosakkeiden perässä, yrittävät ajoittaa vailla asiantuntemusta, vaihtavat strategiaa