Videohaastattelussa yrittäjä ja asuntosijoittaja Marko Kaarto (2/9) -Mitä tavoitteita juuri nyt?

Edessäni kohoaa yksi maailman seitsemästä ihmeestäChichén Itza,  Meksikossa.

Polttava aurinko saa käteni haromaan taskussani olevaa vesipulloa. Mieleeni juolahtaa ajatus kiitollisuudesta. Olenkiitollinen, että minulla on ollut mahdollisuus kiertää maailmaa viimeiset kymmenen vuotta. Se ollut mainio valinta valintojen viidakossa. Toinen sijoittaa autoon, toinen kesämökkiin ja kolmas tuoppeihin yökerhossa. Minulle matkustaminen ja uuden näkeminen ja kokeminen on ollut tärkeä osa kasvamistani. Oikeastaan innostuin reissaamisesta tosissaan vasta Robert Kiyosakin ja Donald Trumpin Rikastu! -kirjan myötä. Kirjassa Trumpilta kysytään, että mihin hän sijoittaisi 10 000 dollaria?

– Matkustamiseen: New Yorkiin, Pariisiin, jne…

Kirjan luettuani en vielä ymmärtänyt miksi Trump piti matkustamista niin tärkeänä. Jälkeenpäin ajateltuna, noin 50 maassa vierailtuani ja monenmonta kokemusta rikkaampana todella ymmärrän nämä Trumpin sanat ja matkustamisen todellisen arvon.

Ilman harkittua rohkeutta liiketoiminta harvoin leimahtaa liekkiin. Jossain vaiheessa on otettava hyvinkin stressaavia, jopa All-in -henkisiä, mutta harkittuja riskejä. Pelkurit ja varman päälle pelaajat tuntuvat jäävän useimmiten keskitason pelaajiksi.

Syvä henkäys ja päästän ajatukseni hetkeksi tulevaisuuteen… Elän nyt unelmaani ja tänä vuonna muutama suurempi tavoite todennäköisesti päätyy maaliin saakka. Tavoitteiden saavuttaminen ei loppupeleissä tunnu yhtään niin hienolta kuin sitä etukäteen ehkä luulisi. Näin, vaikka homma olisi vaatinut vuosien intensiivisen ponnistelun ja hurjan määrän työtunteja, ongelmia ja niihin työstettyjä ratkaisuja. Tavoitteen saavuttaminen yksinkertaisesti tapahtuu, jossain vaiheessa, kovan työn ja keskittymisen tuloksena. Sanotaankin, että tärkeintä ei ole itse tavoite tai sen saavuttaminen, vaan matka kohti sitä. Verta, hikeä ja kyyneileitä vaatineiden epäonnistumisten ja onnistumisten kentällä on osattava nauttia koko pelistä. Ei ole järkevää unohtaa elämistä, kun tavoittelee jotakin.

Alla olevasta videosta voit kurkistaa Valmennusyhtiö Varapuun videohaastattelun sarjasta osan (2/9)

Aihe: Mitä tavoitteita sinulla on juuri nyt Marko Kaarto?

(Huomioithan, että video on kuvattu jo 13.12.2012)

Sinussa on olemassa suurempi potentiaali kuin mitä ehkä tällä hetkellä uskotkaan!
– Brian Tracy

 

MarkoKaarto.fi
F
acebook.com/asuntosijoittaminen

 
 
 

One thought on “Videohaastattelussa yrittäjä ja asuntosijoittaja Marko Kaarto (2/9) -Mitä tavoitteita juuri nyt?

  1. Tärkeintä ei ole itse tavoite vaan sen saavuttaminen, matka…

    Olen ehdottomasti Markon kanssa samaa mieltä, että parasta haasteiden ja tavoitteiden selättämisessä on itse matka kohti päämäärää. Syötyäni 6 vuotta verenpainelääkkeitä päätin 2007 muuttaa suuntaa. Asetin viisi (5) henkilökohtaisia tavoitteitetta joista neljäs oli täysmaratonin suorittaminen. Aloitin nollasta käymällä ensin vuoden terveysliikunta klubilla, jonka jälkeen sain ensimmäisenä vuonna juostua 385km, seuraavana vuonna 865k, sitten kolmantena vuonna 1.100km ja 3,5 vuoden jälkeen – harjoiteltuani yli 2,500km juoksua sain selätettyä maratonin Kempeleessä 12.08.2012 josta kuva http://bitly.com/maraton-matka Upea kokemus. Sairaasta verenpaine potilaasta, alkavasta diabeteksestä vajaassa viidessä vuodessa maratoonariksi. Syystäkin olen ylpeä, nöyrä ja onnellinen. Nyt tavoittelen viidettä eli viimeistä tavoitettani, jonka olen nimennyt Taurisol nimiseksi projektiksi http://xeeme.com/taurisol Aseta tavoitteita, haasta itsesi =) tv http://markkutauriainen.com

Comments are closed.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat