Viestintäministeriö: Valtio tulossa partneriksi businessenkelitoimintaan (?)

  Viestintäministeri Suvi Lindén peräänkuuluttaa julkisen ja yksityisen sektorin yhteisiä toimia aloittavien tietotekniikkayritysten rahoittamiseen. Lindénin mukaan valtio voisi tulla mukaan rahoittamaan aloittavaa yritystoimintaa kun yksityistä rahoitusta on järjestynyt.

Lindén puhui asiasta Pehr Brahe ICT-keskuksen kymmenvuotisjuhlassa Raahessa 17. tammikuuta.

– Suomessa on vakavia puutteita alkuvaiheessa olevan ja kansainvälistä kasvua hakevan yritystoiminnan rahoittamisessa. Julkisen sektorin tulisi ottaa enemmän riskiä aloittavien yritysten kohdalla. Yksityisiä rahoittajia tulisi houkutella mukaan rakentamalla kannusteita riskinottoon, Lindén totesi.

– Suomalaisen koulutuksen, tutkimuksen ja innovaatiotoiminnan laadun ja vaikuttavuuden parantamiseksi tarvitaan uusia rakenteita ja toimintamalleja, jotka kannustavat rajojen ylittämiseen ja jatkuvaan uudistumiseen. Meidän on tuettava sitä, että korkeatasoinen osaaminen muuntuu kannattavaksi liiketoiminnaksi, yrityksiksi ja työpaikoiksi, Lindén tiivisti.

Lisää tietoa:  Valtioneuvoston tiedotteet

Related Posts

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 3: sopeutumisrahan ehdot

Kansanedustaja saa sopeutumisrahaa joskus jopa muita töitä tehdessään. Toisin kuin ansiosidonnainen, sopeutumisraha ei myöskään edellytä työnhakua. Onko tämä perusteltua? Vai pitäisikö järjestelmää muuttaa?

 

https://www.youtube.com/shorts/DMNTrdjKoBc

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat

Talous

Yritysten liikevaihdot ja tulokset kasvoivat Q2/2026 aikana ja osassa yrityksistä on jo potentiaalia laajennusinvestointeihin

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot kasvoivat Q2/2025 keskimäärin 7% vuoden takaiseen verrattuna ja liiketulokset (EBIT) kasvoivat peräti 35%.

Seurantaan on tällä kertaa otettu myös investoidun pääoman tuotto