Viestintäministeriö: Valtio tulossa partneriksi businessenkelitoimintaan (?)

  Viestintäministeri Suvi Lindén peräänkuuluttaa julkisen ja yksityisen sektorin yhteisiä toimia aloittavien tietotekniikkayritysten rahoittamiseen. Lindénin mukaan valtio voisi tulla mukaan rahoittamaan aloittavaa yritystoimintaa kun yksityistä rahoitusta on järjestynyt.

Lindén puhui asiasta Pehr Brahe ICT-keskuksen kymmenvuotisjuhlassa Raahessa 17. tammikuuta.

– Suomessa on vakavia puutteita alkuvaiheessa olevan ja kansainvälistä kasvua hakevan yritystoiminnan rahoittamisessa. Julkisen sektorin tulisi ottaa enemmän riskiä aloittavien yritysten kohdalla. Yksityisiä rahoittajia tulisi houkutella mukaan rakentamalla kannusteita riskinottoon, Lindén totesi.

– Suomalaisen koulutuksen, tutkimuksen ja innovaatiotoiminnan laadun ja vaikuttavuuden parantamiseksi tarvitaan uusia rakenteita ja toimintamalleja, jotka kannustavat rajojen ylittämiseen ja jatkuvaan uudistumiseen. Meidän on tuettava sitä, että korkeatasoinen osaaminen muuntuu kannattavaksi liiketoiminnaksi, yrityksiksi ja työpaikoiksi, Lindén tiivisti.

Lisää tietoa:  Valtioneuvoston tiedotteet

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Uutinen juhannuksen varjosta

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen toimeksiannosta professori Samuli Knüpfer on nimitetty selvityshenkilöksi, jonka tehtävänä on arvioida mahdollisuuksia soveltaa Ruotsin rahastoeläkemallia (premiepension) Suomessa. Selvityshenkilön toimikausi päättyy tammikuussa 2027.
Ruotsin

Salkun rakenne

Oman salkun analysointityökalu

Analysoi salkkusi
 

Tein työkalun portfolion analysointiin ja uudelleentasapainottamiseen.

Kaikki käsitellään vain selaimessasi, eikä sitä tallenneta mihinkään.

https://my-portfolio-analyzer.lovable.app/

Valitse kieli oikeasta yläkulmasta

Tuo portfoliosi Excel-muodossa (huomioi osaketunnusten loppuosat, joita tarvitaan