Yritysten liikevaihdot kasvoivat, mutta tulokset laskivat 22% verrattuna vuoden takaiseen

Sijoittaminen Talous

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot nousivat Q1/2025 keskimäärin 1.2% vuoden takaiseen vastaavaan kvartaaliin verrattuna, mutta liiketulokset (EBIT) laskivat 22%.

Laskelmasta on jätetty pois seuraavat OMXH25 yritykset:

  • SSAB ja Telia sen vuoksi, että ne eivät ole suomalaisia yrityksiä
  • Hiab ja Tieto sen vuoksi että niiden jakautuminen/yritysjärjestely tekee vertailun edellisen vuoden lukuihin vaikeaksi

Keskiarvot on laskettu summaamalla kaikkien yritysten tulokset/liikevaihdot yhteen ja laskemalla keskimääräiset kasvuluvut näiden yhteenlaskettujen liikevaihto-/tulos- lukujen perusteella.

Lasketut yritykset ovat pääsääntöisesti julkisessa kollektiivisessa omistajaohjauksessa (suurimmat omistajat ovat valtio tai työmarkkinajärjestöjen hallussa olevat eläkevakuutusyhtiöt). Seuraavissa on poikkeuksia tähän sääntöön:

  • Kone Oy: Herlinien suku
  • Kesko Oy: K-Kauppiaat
  • Ot: Ingman
  • Nordea: Kansainväliset rahastoyhtiöt
  • Hiab: Herlinien suku

3 thoughts on “Yritysten liikevaihdot kasvoivat, mutta tulokset laskivat 22% verrattuna vuoden takaiseen

  1. Euroopasta ei taida löytyä toista maata, jonka yrityssektori olisi otettu yhtä tehokkaaseen kollektiiviseen (valtio ja työmarkkinajärjestöt) omistajaohjaukseen.
    Voisin kuvitella että Kiinassa, Venezuelassa ja kenties Kuubassa on samantapaista yhteiskuntarakennetta.

    1. Jos tuotantokoneiston yhteisomistusta kutsutaan kommunismiksi ja jos tasaista tulonjakoa kutsutaan sosialismiksi niin näin määritellen Suomi on Eurooppalaisen kommunismin johtotähti.
      Ja sosialismin rakentamisessakin olemme ihan kärkimaita.

      1. Pirkkalassa tehtiin 1970-luvulla opetusmenetelmäkokeilu, jossa vitosluokkalaisiin pyrittiin juurruttamaan marxilaista maailmankuvaa.

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Yritysten ympäristötekijät ovat kunnossa, mutta yrittäviä ja työtä tekeviä ihmisiä kohdellaan huonosti ja epästasapuolisesti

Etlan toimitusjohtajan Aki Kangasharjun mukaan yritysten kasvun ympäristötekijät ovat kunnossa, mutta meiltä puuttuu tekemisen meininki ja riskinotto.

Minun mielestäni tekemiseen saadaan meininkiä ja riskinottoa, jos yrittävän

Sijoittaminen

Sano AI, kun haluat hypen

Pörsseissä roihuaa tasaisin väliajoin ostovimma suurta tulevaisuutta lupaavien sektoreiden kimpussa. Nyt liki kaikki tekoälyyn liittyvä revitään käsistä.

Viime viikkojen kurssirallissa Oracle, yksi maailman johtavista tietokantateknologian ja yritysohjelmistojen