Yritysten liikevaihdot ovat vuoden takaiseen nähden kasvaneet ja tulokset supistuneet

Sijoittaminen

Piksu toimitus tutki miten tähän mennessä (2.2.2023) tuloksistaan raportoineiden yritysten liiketoiminta on kehittynyt. Liikevaihdot ovat kehittyneet positiivisesti, mutta EBIT tulos näyttäisi pudonneen vuoden takaisesta.

Liikevaihdot näyttävät kasvaneen jopa inflaatiota nopeammin. Kauppa siis käy eikä liiketoiminnan voluumissa näy vielä laman merkkejä ainakaan näin vuositason muutoksia laskettaessa.

Tulosten vertailussa on käytetty EBIT voittoa, jossa on mukana operatiivisen liiketoiminnan kulut, mukaan lukien rahoitus.  EBIT mittaa viimeisen rivin nettovoittoa luotettavammin liiketoiminnan tuloksellisuutta. EBIT tuotto näyttäisi ainakin tämän lyhyen katsauksen valossa pienentyneen.

Yrityskohtaiset erot ovat erityisesti EBIT vertailun osalta suuria.  Tuloksensa kertoneita yrityksiä on vielä kovasti vähän eikä vielä ole mahdollisuutta tehdä syvälle käypiä johtopäätöksiä.  Tulokset on laskettu keskiarvoitamalla prosentuaaliset muutokset. Tämä ei ole matemaattisesti oikea tapa mutta on helppo laskea ja tulos on suuntava.

One thought on “Yritysten liikevaihdot ovat vuoden takaiseen nähden kasvaneet ja tulokset supistuneet

Comments are closed.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat