Yritysten tulokset kasvavat nopeammin kuin pörssihinnat – osakkeet ovat tässä tilanteessa oikea sijoitusvaihtoehto

Sijoittaminen

Pörssikurssien ovat nousseet voimakkaasti mutta yritysten tulokset ovat nousseet vielä voimakkaammin. Pörssin arvostustaso on seurauksena maltillistunut suhteessa tuloksiin. Näkymät ovat hyvät ja Nordea suosittelee pitämään osakkeet ylipainossa.

Tuloskasvu esimerkiksi ennen pandemiaa vallinneeseen tilanteeseen nähden, vuoteen 2019, on ollut kaksinkertainen verrattuna tyypilliseen vuoteen.  Nordea uskoo että tuloskasvu jatkuu ensi vuoteen joskaan ei näin hurjana mutta riittävän hyvänä tukeakseen pörssikursseja.

Yritykset ovat pystyneet pitämään tuloksentekokyvystään hyvää huolta ja Nordea uskoo että ensi vuoden tulosennusteita joudutaan vielä nostamaan ylöspäin.

Reaalikorot ovat miinuksella ja Nordean mielestä osakkeet on tässä tilanteessa turvallisempi ja tuottavampi vaihtoehto.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Hyvä vai paha kupla

Jeff Bezos sai monien kulmakarvat nousemaan väittämälllä, että AI-kupla, toisin kuin edeltävät finanssikuplat, on ”hyvä” kupla. Tällainen hyvä kupla, kuten osittain 2000-luvun Internet-kuplakin, tuottaa hyödyllistä