Korkorahastoihin tuli kesäkuussa eniten uutta pääomaa

Kevyttä

Korkorahastoihin tuli kesäkuussa eniten uutta pääomaa. Luultavasti julkinen sektori siirsi varovasti painoa korkoihin. Rahastosijoitusten muutokset kuvaavat lähinnä rahastojen gorillojen, julkisen sektorin (valtio, kunnat, eläkevakuutusyhtiöt, työmarkkinajärjestöt) sijoituspäätöksiä.  Suomalaisten rahastojen pääoma ylittää yli kaksinkertaisesti kansalaisten yhteenlasketun portfoliovarallisuuden (pörssiosakkeet ja rahastot) ja julkisen sektorin kollektiivit ovat rahastosijoittajien vahvoja tekijöitä. Ulkomaista pääomaa on suomalaisissa rahastoissa vähän.

 

Tarkoittaako tämä sitä että yksityissijoittajan kannattaisi ottaa mallia ja siirtää omia roposiaan korkorahastojen suuntaan. Luultavasti ei. Julkisilla kollektiiveilla on riskeihin liittyvät sääntönsä. Osakkeissa voi olla tietty osuus pääomasta. Kun osakkeiden arvot nousevat, joutuvat julkiset kollektiivit lisäämään vastapainoksi korkosijoituksia. Tämän kummemmasta ei liene kysymys.

Tiedot selviävät Finanssialan tuoreesta rahastoraportista

Kuvan lähde: wikimedia

 

 

Related Posts

Asunnot ja metsä

Metsätilojen hinnat reippaassa nousussa

Metsämaan hinta on maanmittauslaitoksen kauppahintatilaston mukaan noussut viimeisen viidentoista vuoden aikana keskimäärin 4,5% vuosivauhtia. Mediaani hinta on tällä hetkellä noin 4200€/ha.

Korkeimpia, yli 6000€ mediaani hehtaarihintoja

Yhteiskunta

Suomi on määrätietoisesti siirtänyt työvoimaa julkisen sektorin tehtäviin

Suomen valtio on ETLA:n mukaan vuoden 2015 jälkeen siirtänyt päättäväisesti työvoimaa markkinasektorilta julkispalveluihin samalla kun julkispalveluiden työtuntia kohden laskettu tuottavuus on pienentynyt. Tämä on merkittävä