Eurooppaan yhtenäiset internet:n sähköistä rahaa koskevat säädökset

Eurooppa kehittää lainsäädäntöä niin, että internet:ssä maksuvälineinä käytettävälle sähköiselle rahalle tulee selkeät säädökset, rahaa hyödyntävien asiakkaiden turvallisuus paranee ja sähköisen rahan liikkeellelasku säilyy helppona.

Elokuun alusta alkaen oikeus laskea liikkeeseen laissa määriteltyä sähköistä rahaa on pankkien lisäksi maksulaitoksella, jonka toimilupa oikeuttaa sähköisen rahan liikkeeseenlaskuun.

Sähkörahayhteisön toimilupa voidaan myöntää myös yritykselle, jonka pääasiallinen toiminta käsittää muuta kuin sähkörahan liikkeeseenlaskua, esimerkiksi teleoperaattorille.

Sähkörahayhteisön vähimmäispääomavaatimus on muista maksulaitoksista poiketen 350 000 euroa. Lisäksi sähkörahayhteisön on täytettävä erillinen liikkeessä oleva sähköisen rahan määrään perustuva suhteellinen pääomavaatimus. Sähköisen rahan liikkeeseenlaskua vastaan hankitut varat on pidettävä erillään palveluntarjoajan muista varoista ja sijoitettava vähäriskisiin sijoituskohteisiin.

Sähköisen rahan liikkeeseenlaskijalla säilyy velvollisuus lunastaa haltijan pyynnöstä tämän hallussa oleva sähköinen raha sen nimellisarvosta.

Related Posts

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia