Kuivarahtien hinnat ja raaka-aineiden vakaa kysyntä ennakoivat maailmantalouden kasvua

Rahtien hinnat ovat oheisen InvestmentTools.com julkaiseman tilaston perusteella nousussa ja ennustavat makrotaloudelle parantuvia suhdanteita.

Baltic Dry indeksi seuraa tuotantoketjun alkupäässä olevien malmien, hiilen ja bulkkitavaran kysyntää maailmalla. Baltic Dry indeksi on monasti ollut ensimmäinen indikaattori, joka ennakoi käännettä. Näin tapahtui vuosien 2003, ja 2009 pörssinousujen kohdalla ja myös vuoden 2011 kurssilaskun osalta.

Sen sijaan vuonna 2007 BalticDry indeksi ei toiminut. Se myöhästyi kurssilaskun ennakoimisessa.

Nyt BalticDry on lähtenyt nousuun ja ennakoi käännettä parempaan. Maailman suurimpiin kuuluva kaivosyhtiö RioTinto indikoi tällä viikolla, että heidän kysyntänsä perusteella maailmantalous ei ole kääntymässä lamaan. Tämä tukee BalticDry indeksin antamaa kokonaiskuvaa: Raaka-aineilla on menekkiä.

 

2 thoughts on “Kuivarahtien hinnat ja raaka-aineiden vakaa kysyntä ennakoivat maailmantalouden kasvua

  1. Lentorahdeista

    Etanan sijoitussää otsikoi lentorahtien kehityksen ”Ulkomaanlentorahdin määrä laskussa syyskuussa”

    http://euroetana.blogspot.com/2011/10/ulkomaanlentorahdin-maara-laskussa.html

    Kuvaajien mukaan pohjat voisi olla jo saavutettu ja meneillään on heilunta ennen suunnanmuutosta.

    Itse asiassa makrotalouslukujen uutisointi koskeva analyysi kertoo, että huonoihin lukuihin ylireagoidaan pessimistisesti kun olisi kuulunut reagoida optimistisesti.

    1. Mielenkiintoisia havaintoja.

      Mielenkiintoisia havaintoja. Minäkin huomasin ihmeekseni, että kevään jälkeen ensimmäistä kertaa kaksi salkussa olevaa paperia on noussut plussan puolelle.

Comments are closed.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat

Sijoittaminen

Osinkotykit – helpoin tie sijoittajan vapauteen

Sijoittaa voi monella tavalla, moni tekee hommasta turhan vaikeaa. Etenkin kokemattomat haksahtavat herkästi ravaamaan trendien, teemojen ja muotiosakkeiden perässä, yrittävät ajoittaa vailla asiantuntemusta, vaihtavat strategiaa