Osakkeiden hintataso perustuu huomattavan alhaisille tulosodotuksille

Sijoittaminen

Yritysten tulosten kasvuvauhti on Nordean Antti Saari mukaan hiipunut erityisesti USA:ssa. Ensi vuoteen mentäessä kasvuluvut ovat maltillisia kautta linjan sekä USA:ssa että Euroopassa.

Parhaiten on pärjännyt energia-ala ja huonoiten viestintäpalveluiden sektori. Digitaaliseen mainontaan liittyvien palveluiden hintoja ei ole pystytty nostamaan samaan tapaan kuin energian tai ruuan hintaa.

Ensi ja sitä seuraavan vuoden tulosodotukset ovat jo huomattavan matalat. Nämä matalat odotukset ovat jo osakkeiden hinnoissa. Nordean Antti Saaren mukaan tulosodotukset eivät huonoissakaan olosuhteissa yleensä laske paljonkaan tämän alemmas. Ja jos eivät tulosodotukset laske niin yleensä eivät myöskään osakkeet.

Related Posts

Salkun rakenne

Kaizun salkkussa paniikkimyyntejä kvartaalin Q3/2026 aikana, tuotto oli 3,99 %

Kaizun salkku tuotti kvartaalin Q3/2026 aikana 3,99% samalla kun pohjoismainen vertailuindeksi OMXN40 laski 0,79%.  

Jouduin paniikinomaisesti  säätämään salkun koostumusta. Myin riskiset tekoäly-yhtiöt ja  viimeisetkin It- yhtiöt

Yhteiskunta

Suomi on johtava sosialistimaa, jossa lähes 60% bruttokansantuotteesta jaetaan julkisen sektorin päätösten perusteella

Suomi on OECD:n tilaston mukaan maailman johtava sosialistimaa kun mittarina käytetään julkisen sektorin osuutta bruttokansantuotteesta. Julkisen sektorin päätösten pohjalta jaetaan meillä suurempi osuus bruttokansantuotteesta kuin