Osakkeiden hintataso perustuu huomattavan alhaisille tulosodotuksille

Sijoittaminen

Yritysten tulosten kasvuvauhti on Nordean Antti Saari mukaan hiipunut erityisesti USA:ssa. Ensi vuoteen mentäessä kasvuluvut ovat maltillisia kautta linjan sekä USA:ssa että Euroopassa.

Parhaiten on pärjännyt energia-ala ja huonoiten viestintäpalveluiden sektori. Digitaaliseen mainontaan liittyvien palveluiden hintoja ei ole pystytty nostamaan samaan tapaan kuin energian tai ruuan hintaa.

Ensi ja sitä seuraavan vuoden tulosodotukset ovat jo huomattavan matalat. Nämä matalat odotukset ovat jo osakkeiden hinnoissa. Nordean Antti Saaren mukaan tulosodotukset eivät huonoissakaan olosuhteissa yleensä laske paljonkaan tämän alemmas. Ja jos eivät tulosodotukset laske niin yleensä eivät myöskään osakkeet.

Related Posts

Sijoittaminen

Magnificent 7 Q1-Q3 liikevaihdon ja liikevoiton kehitys

Magnificent 7 + Broadcom-yhtiöt jatkoivat vahvaa kehitystään.  Useimmilla kannattavuus kehittyy vielä nopeammin kuin liikevaihto. Kauanko kasvu jatkuu tätä tahtia? Päivitän konsensusennusteet vuosille 2025-2027 lähiaikoina kunhan