Pörssin kasvajat löytyvät keskisuurten ja pienten yritysten joukosta

Sijoittaminen

Liikevaihtoaan kasvattavat yritykset luetaan kasvuyhtiöihin. Niiden pörssimenestys on usein hieman muita parempaa ja siksi monet hakevat kasvavia yrityksiä.

Yllä on Helsingin pörssin suurimmat yritykset listattuna sen perusteella miten niiden liikevaihto on kasvanut viimeisten viiden vuoden aikana. Näiden joukossa on varsin vähän todellisia tähtiä. Poikkeuksena Metso, joka on kasvanut sekä orgaanisesti että vuonna 2019 Outotec kaupan siivittämänä sekä varsinainen huippuyritys Qt, jonka kasvu perustuu enemmän orgaaniseen kasvuun ja huippuosaamiseen.

Pörssin parhaat kasvajat löytyvätkin enemmän pienempien yritysten joukosta. Syitä tähän on monia:

  1. Suuret yritykset ovat pääosin työmarkkinajärjestöjen (=eläkevakuutusyhtiöiden) tai valtion omistajaohjauksessa. Niistä puuttuu yrittäjäomistajan tyylisiä hallitusjäseniä jotka ajaisivat ensisijaisesti rahallista voittoa ja sen kasvua.
  2. Suomalaiset suuret yritykset toimivat vanhoilla ja hitaammin kasvavilla liiketoiminta-alueilla.
  3. Vertikaaliset, kaivokselta kuluttajalle tyyppiset arvoketjut pilkkoutuvat yhä kapea-alaisempiin ja globaalimpiin yhden asian kansainvälisiin horisontaalisiin osaajiin. Pienet yritykset ovat olleet tässä muutoksessa ketterämpiä.

Kaikki kasvu ei kuitenkaan ole samanarvoista. Arvokkainta on yrityksen omaan osaamiseen ja tuotteiden kysyntään perustuva niin sanottu orgaaninen kasvu. Kilpailijoiden ostamisella saatu markkinaosuuden lisääminen on joskus epäilyttävää. Markkinaosuuden ostaminen voi olla yksinkertaisesti kallista ellei yrityskaupalla saavuteta muita strategisia tavoitteita.

 

 

One thought on “Pörssin kasvajat löytyvät keskisuurten ja pienten yritysten joukosta

  1. Minulla on ollut ainakin seuraavat kaksi suomalaista kasvuosaketta:
    Gofore
    Siili

    Ihan ovat hyviä yhtiöitä. Pelkään vaan että nämä IT alan alihankkijat kärsivät kaikkein eniten jos muilla isommilla alkaa mennä heikosti. Ulkoistetuista IT projekteista on helpompi säästää kuin omista työntekijöistä.

Comments are closed.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat