Aki Kangasharju: Suurinta lisäarvoa tuottavien yksilöiden verotusta pitäisi radikaalisti keventää

Yhteiskunta

ETLA:n Aki Kangasharju esittää oheisella suhdannevideolla tutkimuskirjallisuuteen perustuvan ratkaisun elintasomme ja yhteiskuntamme pysähtyneisyyteen. Eniten lisäarvoa tuottamaan kykenevien, korkeimpiin tuloluokkiin kuuluvien verotusta tulisi radikaalisti keventää.

Aki Kangasharjun esittämä ratkaisu johtaisi merkittävästi erilaiseen valtioon. Valtion arvopäämääränä ei olisi enää niiden yksilöiden erityinen rahallinen rankaiseminen, jotka tuottavat eniten lisäarvoa, vaan valtio huolehtisi hieman enemmän kaikkien kansalaisten kohtelun tasapuolisuudesta.

 

Related Posts

Kevyttä Yhteiskunta

Ihmiskunta luopuu luomakunnan kruunusta ja siirtää valtikan seuraavalle sukupolvelle, tekoälylle

Tekoäly tulee yllättävän pian ottamaan meidät ihmiset ohjaukseensa. Vallan siirtyminen on huomaamaton ja symbioottinen. Molemmat, sekä ihmiset että syntyvä tekoälyllisen ajattelun sfääri, hyötyvät. (lisää…)

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Markkinoilla tunnelinäkyä

Mailmataloutta uhkaavat useat vaarat. Toisaalta lähi-idän sotaisa tilanne ja toisaalta Trumpin tullit. Hämmästyttävää kyllä pörssikursseista tätä ei voi nähdä. USA:n työllisyys ja inflaatioluvut ovat pysyneet