Maailmantalous on suhdannekuopassa

IFO julkaisee neljännesvuosittain tutkimustietoa maailmantalouden suhdannetilanteesta. Maailmantalous on elokuun raportin mukaan edennyt suhdannekuoppaan. Huipulla oltiin vuoden 2014 alkupuolella ja siitä asti on tultu kahden vuoden ajan alaspäin.

Suhdannekuoppa koskee IFO:n mittausten mukaan kaikkia mantereita, mutta Aasian taloudellisen itseluottamuksen mureneminen on ollut erityisen dramaattista. Kehitys alkoi vuoden 2013 aikana ja on jatkunut täydet kolme vuotta.

Raaka-aineiden tuottajamaissa, latinalaisessa Amerikassa sekä Venäjällä  ja sen satelliittimaissa (CIS maissa) on nähty käänne parempaan. Lähtötaso on näissä maissa ollut erittäin alhaalla.

Suhdannesykli on kestänyt jo neljä ja puoli vuotta ja laskuakin on tehty jo ainakin kaksi vuotta – milloin voimme odottaa käännettä ? Syklit ovat seurausta varsin pysyvistä yhteiskunnallisistä viivetekijöistä ja tämän perusteella voimme odottaa, että käänne tapahtuu seuraavan vuoden aikana. Kannattaa olla kuitenkin varovainen. Yllättävät tekijät voivat pidentää ja syventää sykliä.

Suhdanteet ja tuottavuuskehitys selittävät vain osan sijoitusmarkkinoiden dynamiikasta. Keskuspankkien viranomaistoimet ovat monen mielestä muodostuneet tärkemmäksi selittäväksi tekijäksi. Keskuspankit elvyttävät painamalla korot alas ja ostamalla markkinoilta korkopapereita alhaisella hinnalla (korolla). Koroista ei tässä tilanteessa saa kunnon tuottoa ja sijoittajat etsiytyvät osakkeisiin. Pitkällä aikavälillä kannattaa kuitenkin seurata tuottavuuden kehitystä ja myös suhdanteilla on merkitystä.  

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen