Paperiset osakekirjat voi vielä kirjata arvo-osuustilille

Piironginlaatikkoon unohtuneet paperiset pörssiosakkeet voi edelleen kirjata arvo-osuus tilille ja omiin nimiinsä. Pörssiosakkeet ovat olleet sähköisessä muodossa arvo-osuustileille kirjattuna jo pitkään, mutta nuo hyllyn pohjalle mahdollisesti unohtuneet osakkeet voi silti vielä kirjata omiin nimiinsä. Asian voi hoitaa omassa pankissa. Mahdollisuus kirjaamiseen poistuu sitä mukaa kun yritykset tekevät siitä päätöksen.

Asunto-osakkeet ja pörssin ulkopuolisten yritysten osakkeet ovat edelleen pääasiassa paperisessa muodossa eikä niitä kirjata arvo-osuustilille.

Arvo-osuusjärjestelmässä on selvät edut suhteessa paperisiin osakekirjoihin:

  • osingot maksetaan automaattisesti osakkeenomistajan tilille
  • toiminta on ammattimaisempaa kun yhtiön osakasluettelosta huolehtii arvo-osuus järjestelmä eikä yrityksen hallitus
  • omistusta ei tarvitse erikseen todistaa kauppakirjan avulla
  • osakekirjan mahdollinen katoaminen ei ole enää ongelma

Pörssiyhtiöt eivät aina osaa tiedottaa oikeille omistajille siitä, että heidän paperiset osakekirjansa vanhenevat. Yhtiöllä ei ehkä ole tiedossa oikeita osoitetietoja ja siksi kannattaa toimia oma-aloitteisesti.  Omistuksensa voi, ellei oikea omistaja ole yhtiön tiedossa, todistaa esimerkiksi kauppakirjalla taikka perinnönjakokirjalla.

Related Posts

Asunnot ja metsä

Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

En ymmärtänyt hönkäsen pöläystäkään Talsan jutusta. Siinä faktisesti syyllistettiin liikekiinteistön myyjää ja uskoakseni ilman perusteita.

Paljon hyödyllisempää kuin löytää yksi ihminen ”syytettäväksi” olisi miettiä, mitä tehdä

Kevyttä Yhteiskunta

Suomi ottaa ilmastonmuutoksen hyödyistä vaarin ja varautuu parempaan tulevaisuuteen

Fossiilisten polttoaineiden kulutus maailmassa lisääntyy eikä muutosta ole vielä tilastojen mukaan (alla referoitu tutkimus) näköpiirissä. Suomen on järkevää ennen kaikkea varautua vääjäämättömään ja pitkäkestoiseen ilmastomuutokseen