Trump:n infrastruktuuriprojektien odotetaan piristävän talouskasvua

Markkinauutisia Nordealta / Ville Korhonen:

  • Trump:n infrastruktuuriprojekteja koskevat lupaukset ovat nostaneet odotuksia talouskasvusta ja inflaatiosta ja korot ovat sen seurauksena nousseet erityisesti USA:ssa
  • Korkopapereiden jälkimarkkina-arvot ovat laskeneet kun taas maailman osakemarkkinat ovat USA:n parantuneiden talouskasvunäkymien seurauksena nousseet. Korkosijoittaja on kärsinyt ja osakesijoittaja menestynyt.
  • Nordea odottaa korkojen nousun tasaantuvan. Mihinkään nopeisiin reaktioihin ei ole aihetta. Kannattaa pysyä rauhallisena.

Lisää tietoa: Nordean viikkoraportti

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Persianlahden kolme skenaariota: Pitkittyvä asemasota

Persianlahden sodan kolmesta ilmeisestä skenaariosta olemme toistaiseksi siirtyneet vähemmän dramaattiseen joskin silti vaikutuksiltaan tuskalliseen asemasotaan. Varsinaiset sotatoimet lakkasivat, toisaalta sotkuinen kompromissi pysyy yhä kaukana.
Seisovassa asemasodassa

Sijoittaminen

Automaattikaupankäynti S&P 500-osakkeilla

Päätin kokeilla miten automaattikaupankäynti sujuisi tekoälyn avulla. Avasin tilin amerikkalaiselle Alpaca-välittäjälle, joka on keskittynyt juuri tällaiseen kaupankäyntiin.

Sijoitin tilille kuukausi sitten 100 000 taalaa leikkirahaa. Tämän voi