Kuluttajien luottamus ennakoi kiihtyvää talouskasvua

Pasi Sorjonen / Nordea ja Emilia Kunnas / Talouselämä keskistelevat oheisella MTV videolla talouskasvusta:

Suomen taloutta on korjattu ja taloutemme on lähtenyt puolentoista prosentin kasvuun. Euroalue on kasvanut vahvasti jo neljä vuotta eikä Pasi Sorjosen mukaan kukaan ennusta taantumaa.

Nykyinen kasvu tulee ennen kaikkea työttömyyden vähentymisestä ja työtuntien lisääntymisestä. Työn teko on alkanut maistua. Jatkossa kasvua tulee myös teknologiasta ja investoinneista.

Kuluttajien luottamus on vahvistunut ja ennustaa talouskasvumme jatkumista ja kiihtymistä. Kuluttajien luottamus ja työmarkkinauudistukset ovat jatkon kannalta oleellisia. 

Related Posts

Sijoittaminen

Suurten yritysten liikevaihdot nousivat 0,8%, mutta liiketulokset laskivat 6,7%

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot nousivat Q2/2025 keskimäärin 0,8% vuoden takaiseen vastaavaan kvartaaliin verrattuna, mutta liiketulokset (EBIT) laskivat 6,7%.

Laskelmasta on jätetty pois seuraavat OMXH25 yritykset:

SSAB

Asunnot ja metsä

Mökkikauppa on piristynyt, hinnat ja kauppamäärät nousussa

”Mökkikauppa käy vauhdikkaasti. Kesäkuussa loma-asuntoja myytiin kuukausitasolla eniten sitten vuoden 2022 kesäkuun”, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa.

Keskimääräiset kauppahinnat olivat 135 000 euroa. Nousua viime