Ratkiriemukas joulun ajan kilpailu

Kevyttä Sijoittaminen
1

Julistan perinteisen joulun ajan kilpailun: mistä löytyy viimeinen tämän mainion pörssivuoden tulosvaroittaja. Alisa varoitti tänään, mutta – hyvänen aika – vielä on kaksi kokonaista viikkoa aikaa tonttujen hiipiä ja väen sammua (vai miten se laulu nyt sitten menikään).

Viime vuoden hienon hieno ennätys oli Nokialla 30.12., mutta ennätykset on tehty rikottaviksi. Päästäänkö tänä vuonna jo 31.12:een. Ja kaiken lisäksi, vuosi vaihtuu esim. Havaijilla paljon Suomea myöhemmin! Palkinnoksi lähetän yhden (1) kokonaisen riisiryynin. Metsä vastaa niin kuin sinne tiedotetaan. 

Olkaapa kaikki yritysjohtajat oikein kilttejä. Tai ainakaan, älkää jääkö kiinni.

Kuten huomaatte, pukkikin on parempia aikoja nähnyt. Rinnalla pari tyypillistä piensijoittajaa.

sarkasmi

3 thoughts on “Ratkiriemukas joulun ajan kilpailu

  1. Tässä sellaisia, joilta odotan tulosvaroitusta

    Company Country Guidance EBIT/EBITDA% 1-9 EBIT/EBITDA% 10-12 needed EBIT/EBITDA% full year guidance/consensus
    Capman Finland Not realistic consensus 25,4 % 50,6 % 32,7 %
    Fiskars Finland Not realistic guidance 8,4 % 12,2 % 9,6 %
    Kempower Finland Not realistic guidance -19,4 % 0,0 % -13,1 %
    Nokia Finland Not realistic guidance 11,2 % 16,0 % 12,7 %
    Nokian_Tyres Finland Not realistic guidance -1,6 % 10,7 % 2,7 %
    Tecnotree Finland Not realistic guidance 24,1 % 48,0 % 32,2 %

    1. Veikkaan, että viimeinen varoittaja on Tecnotree.

    2. Jos sitten puhutaan ensi vuodesta, silmäilin AP:n taulukkoa. Subjektiivisesti silmiin osui petraajina lähinnä bulkkiyhtöt Neste, O-k ja metsä. Niitten osalta hyvin ikävä tunne on, että 2025 maailmanmarkkinahinnoista kukaan ei tiedä mitään. Juuri nyt tänään Stora teki alaskirjauksia, kun eräitten yksiköitten tulevaa kassavirtaa reivataan alaspäin. Ja vuosi sitten Neste oli analyytikkojen suosikki.

      Bulkkiyhtiöiden ulkopuolella petraajia olisivat Oriola ja Nokian Tyrä. Vuonna 2017 Oriola tyri totaalisesti toiminnanohjausjärjestelmänsä (alla linkki tutkielmaan) ja menetti siinä rytäkässä mainetta ja markkina-asemaa. Johto on vaihtunut, mutta omistajina ovat samat Herlinit, jotka ed. tyrimisen sallivat.

      Nokian Tyrällä on varmaan markkina-asemaa valloitettavana, jos Romanian tehdas käynnistyy toivotusti. Ja positiivisillakaan ennusteilla Oriola tai Nokian Tyrä eivät ole halpoja, vaan peer grouppinsa kalleimmasta päästä. Lähde: OP ja Inderes.

      https://www.arvopaperi.fi/uutiset/helsingin-porssin-surkea-vuosi-lipuu-paatokseen-tallaiset-ovat-yhtioiden-tulosennusteet-ensi-vuodelle/afb6adfd-23a8-4de6-9561-b8ca1fc3a946

      https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/147252/Kaunisto_Jarno.pdf;jsessionid=027DDB06584457112C2A036B1DA99DE6?sequence=1

Comments are closed.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat

Sijoittaminen

Osinkotykit – helpoin tie sijoittajan vapauteen

Sijoittaa voi monella tavalla, moni tekee hommasta turhan vaikeaa. Etenkin kokemattomat haksahtavat herkästi ravaamaan trendien, teemojen ja muotiosakkeiden perässä, yrittävät ajoittaa vailla asiantuntemusta, vaihtavat strategiaa