Mikä stressitesti???

Finanssivalvonta olettaa 4.6.2009 esitetyssä stressitestissä seuraavaa:

"Valitun stressiskenaarion mukaan kuluvan vuoden BKT laskisi 8 %, asuntojen hinnat 22 % ja pörssikurssit 44 % (ks. taulukko tiedotteen lopussa). Hintakehitys olisi deflatorinen ja lyhyet korot olisivat koko kolmen vuoden tarkasteluajanjakson hyvin matalat. Pankkien riskinkantokykyä arvioitiin myös Suomen Pankin keväällä julkaiseman perusennusteen pohjalta. Sen mukaan BKT supistuu kuluvana vuonna 5 %, ensi vuonna 1,1 % ja kääntyy 1,5 %:n kasvuun vuonna 2011."

Mikä pankkien stressitesti on sellainen, jossa esim. inlfaation ja täten myös korkojen räjähdysmäinen kasvu on jätetty pois laskuista???

Stressitestissä tulisi olettaa pahin mahdollinen skenaario mitä vain voi tapahtua!!

Related Posts

Yhteiskunta

USA:n tavoittena on Euroopan hajaantuminen kansallisvaltioiksi

USA:n turvallisuusstrategia ”National Security Strategy” on kauniisti kirjoitettu, selkeä kuvaus, joka selkeytensä vuoksi todennäköisesti määrittelee maailman toimintatapaa moniksi vuosiksi eteenpäin.
USA ajaa muiden kansallisvaltioiden tapaan vain

Kevyttä

Suomalaiset uskovat, että menestyvää yritystoimintaa syntyy avustuksilla

Suomalaisten suuri valtaosa luulee edelleen että kehitystä edistetään parhaiten yrityksille annettavien avustusten avulla. LähiTapiolan mukaan vain yksi prosentti arvioi että yritystuet pääasiassa haittaavat kehitystä. Tuo