Asuntokaupan vuosi 2024 oli ennätysheikko

Talous

Asuntokaupan vuosi 2024 oli heikko. Hinnat laskivat, myyntiajat olivat erittäin pitkiä ja asuntokauppojen lukumäärä pysyi ennätyspienenä selviää  Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton tilastoista.

Joulukuu oli edellisvuoden kaltainen

”Vuoden 2024 joulukuussa asuntokauppamäärät putosivat selvästi vuoden 2023 luvuista. Keskeinen syy on vuoden 2023 lopun varainsiirtoveron muutoksessa. Ensiasunnon ostajilta poistui vapautus varainsiirtoverosta ja asuntokaupan varainsiirtoveroa laskettiin, mitkä johtivat siihen, että erityisesti marras–joulukuussa 2023 asuntokaupoilla oli poikkeuksellisen paljon ensiasunnon ostajia. Kauppamäärät lisääntyivät tuolloin erityisesti pääkaupunkiseudulla”, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa.

”Pankkipäiviä oli myös nyt joulukuussa vähemmän. Vuoden 2023 joulukuussa monissa pankeissa osattiin valmistautua kiireiseen joulukuuhun lisäämällä henkilökuntaa käsittelemään kauppoja ja lainoja. Esimerkiksi vuoden 2023 välipäivinä tehtiin historiallisen paljon asuntokauppoja. Vastaavasti viime kuussa palattiin normaalimpaan asuntokaupan sykliin”, toteaa Viljamaa.

”Joulukuu ja tammikuu ovat asuntokaupassa tyypillisesti vaisuimpia kuukausia vuositasolla. Vuoden 2024 joulukuun asuntokauppamäärät olivat kuitenkin huomattavasti suurempia kuin vuoden 2022 joulukuun kauppamäärät. Tämä on tärkeä huomata. Asuntokauppa on jatkanut tasaista trendinomaista piristymistään.”

Asuntokauppojen lukumäärät pysyivät aneemisina vuonna 2024

Asuntokauppojen lukumäärät pysyi erittäin pienenä eikä myymättömien uusien asuntojen varastoa saatu vieläkään puretuksi.

 

 

 

Hinnat laskivat vuoden aikana

Asuntojen hintojen lasku loiveni vuodesta 2023 ja lasku tasaantui vuoden loppua kohden.

 

Lähde: KVKL Hintaseurantapalvelu   

Kuva Stanly8853 Pixabaystä

Related Posts

Asunnot ja metsä

Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

En ymmärtänyt hönkäsen pöläystäkään Talsan jutusta. Siinä faktisesti syyllistettiin liikekiinteistön myyjää ja uskoakseni ilman perusteita.

Paljon hyödyllisempää kuin löytää yksi ihminen ”syytettäväksi” olisi miettiä, mitä tehdä

Kevyttä Yhteiskunta

Suomi ottaa ilmastonmuutoksen hyödyistä vaarin ja varautuu parempaan tulevaisuuteen

Fossiilisten polttoaineiden kulutus maailmassa lisääntyy eikä muutosta ole vielä tilastojen mukaan (alla referoitu tutkimus) näköpiirissä. Suomen on järkevää ennen kaikkea varautua vääjäämättömään ja pitkäkestoiseen ilmastomuutokseen