BKT:n korrelaatiot joidenkin tekijöiden kanssa
4 thoughts on “BKT:n korrelaatiot joidenkin tekijöiden kanssa”
Comments are closed.
Aiemmin oli keskustelua BKT:hen vaikuttavista tekijöistä. Laskin BKT:n korrelaatiot joidenkin muuttujien kanssa. Nämä eivät ehkä ole parhaita mahdollisia mutta nämä tiedot sain suoraan Tilastokeskuksen sivuilta.
Alla tiedot vuodesta 1975 alkaen.
Ja tässä näiden väliset parittaiset korrelaatiot
Comments are closed.
Kollegani XY tutki aikoinaan ilmastoa osana maanviljelyn historiaa. Joka tavalla täysin epäkäytännöllisen ihmisen tutkimisesta tai muustakaan elämisestä ei tullut yhtikäs mitään ja hän päätyi itsemurhaan.
Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot laskivat Q4/2025 keskimäärin 1,6% ja liikevoitot nousivat 0,2% vuoden takaiseen vastaavaan kvartaaliin verrattuna. (lisää…)
Pörssitulokkaat ovat usein arpalappuja, koska niiltä tyypillisesti puuttuu keskeisiä sijoittamisen turvaelementtejä, ainakin kannattavuus ja usein liikevaihtokin. Etenkin lääketeollisuuden startupeissa sijoittaja ostaa toiveita ja lupauksia, jotka
USA pystyy monitoroimaan kaikkia SWIFT järjestelmässä välitettyjä kansainvälisiä rahatransaktioita (noin 90% maailmankaupasta) ja tämän tiedon perusteella USA on asettanut pakotteita ja uhkauksia niille toimijoille, jotka



Ja mitäs näistä nyt sitten voisi päätellä
Muuttujat eivät ole parhaita mahdollisia, mutta jotain voi sentään todeta.
– palvelusektorin osuus BKT:stä on kasvanut koko ajan vuodesta 1975 alkaen ja maa-metsätaloudensekä teollisuuden osuudet ovat laskeneet kun BKT on kasvanut
– julkinen ja kotitalouksien velka on kasvanut melko lailla samaa tahtia kuin BKT/capita
– kotitalouksien säästämisasteen ja BKT:n välillä ei ole juurikaan korrelaatiota
Entä inflaatio? Siitähän maan suurin lehti kirjoitti ja taas oli ihan vääränlaista kasvua ja velkasuhteen laskua.
Laskin vielä BKT:n, inflaation (kuluttajahintaindeksi) ja OMXH 25-indeksin muutosten korrelaatiot vuosilta 1989-2021.
BKT-muutoksen ja inflaation välinen korrelaatio on olematon -0.008.
Myös BKT-muutoksen ja OMXH25-muutoksen välinen korrelaatio on heikko 0.059.
Ainoa merkittävä korrelaatio on inflaation ja OMXH25-indeksin välillä, -0.352. Inflaation noustessa siis kurssit laskevat kuten pitääkin.