Finanssiala toivoo hallitukselta tasapainoista taloudenpitoa ja haasteisiin tarttumista

”Euroalueen taantuma on julistettu nyt päättyneeksi. Varovaisia merkkejä elpymisestä on Suomessakin näköpiirissä. Nämä myönteiset uutiset eivät poista tosiasiaa, että suomalaisten ikääntymisen tuomat haasteet ovat edelleen ratkaisematta. Julkisessa taloudessa on syvä kestävyysvaje. Taloutemme on saatava tasapainoon, koska muuten velkaantuminen riistäytyy täysin käsistä”, sanoo Finanssialan Keskusliiton (FK) toimitusjohtaja Piia-Noora Kauppi.



Kaupin mukaan viime aikoina on tullut rohkaisevia viestejä, että maan hallituksella on valmiutta tehdä rakenteellisia uudistuksia. ”Nyt on tehtävä nopeasti rohkeita ja konkreettisia päätöksiä. Työuria pitää todellakin pidentää alusta, keskeltä ja lopusta.”

”Rakenteellisten uudistusten lisäksi finanssiala odottaa hallituksen budjettiriihestä tarkempia ehdotuksia siitä, miten sen toimet edistävät työllisyyttä, ostovoimaa ja yritysten kilpailukykyä”, Kauppi sanoo.

Kansantalouden menestyksen kannalta tärkeän työmarkkinaratkaisun on oltava ehdottomasti maltillinen. Ratkaisun eväitä ei pidä etsiä työeläkerahoista. Palkkaratkaisun yhteydessä on sovittava myös työmarkkinoiden rakenteellisista uudistuksista ja joustoista, joita pitää pystyä toteuttamaan liittokohtaisesti.

Related Posts

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään

Yhteiskunta

Etätyön määrä on opittu säätämään kunkin tehtävän kannalta järkevälle tasolle

Työnantajat ovat oppineet hyödyntämään etätyön etuja niissä tehtävissä ja siinä laajuudessa kuin kunkin tehtävän kannalta on järkevää. Monissa yrityksissä on päädytty määrittelemään säännöt sille kuinka

Asunnot ja metsä

Asuntorakentamisen toipumiselle ei ole edellytyksiä

Asuntorakentamisen lama jatkuu vielä pitkään. Myytävien asuntojen hinnat laskevat edelleen samalla kun rakennuskustannukset kohoavat. Kärsijöinä ovat asuntorakenamisesta liikevaihtoa saavat yritykset kuten SRV, Lehto, LapWall, Honkarakenne,