IMF: Euroalue taantuu tänä vuonna -0,5%

 IMF on alentanut maailmantalouden kasvuennustettaan 3,5% luokkaan vuonna 2012 ja Euroalueelle IMF povaa -0,5% suuruista taantumista.

IMF moittii Euroalueen poliitikkoja siitä, että nämä eivät ole riittävän tehokkaasti hoitaneet velkaongelmaansa. (Piksu toimituksen huomio: IMF vaati vuonna 2008 valtionvarainministereiltä velkaelvytystä, joka toiminta olikin sitten aiheuttamassa nykyistä kriisiä. IMF vaati vielä vuonna 2011 Lagarde:n tultua puheenjohtajaksi velkaelvytyksen jatkamista. IMF oli toimillaan ja arvovallallaan merkittävältä osiltaan aiheuttamassa ja pahentamassa nykyistä kriisiä)  IMF:n mukaan Euroalue on kriisin ja ongelmien ytimessä.

Kehittyvien maiden talouskasvun arvioidaan olevan 5,75% luokkaa, mutta Aasian kasvuksi IMF ennustaa peräti 7,5%.

IMF:n ennusteet ovat pitäneet lyhyellä tähtäimellä melko hyvin paikkansa.

Maailmantalouden kasvuennuste (Lähde: IMF)

 

Related Posts

Sijoittaminen

Automaattikaupankäynti S&P 500-osakkeilla

Päätin kokeilla miten automaattikaupankäynti sujuisi tekoälyn avulla. Avasin tilin amerikkalaiselle Alpaca-välittäjälle, joka on keskittynyt juuri tällaiseen kaupankäyntiin.

Sijoitin tilille kuukausi sitten 100 000 taalaa leikkirahaa. Tämän voi

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme