Kiinalaiset osakkeet ovat edullisia ja nousussa

Sijoittaminen

Nordean Hertta Alava kehoittaa meitä kiinnittämään huomiota korona pakottaista vapautuvaan Kiinaan. Osakkeet ovat lähteneet odotetun 5…6% talouskasvun siivittämään ripeään nousuun.

Kiinalaisille osakkeille toivotaan 14% tulosparannusta, vain Intia on paremmalla tasolla. Osakkeiden arvostustasot ovat alhaalla, p/e on kympin luokkaa ja nousuvaraa pitäsi olla, jollei mitään yllättävää tapahdu.

Kiina rahastoja:

 

Kuva GraphicMama-team Pixabaystä

One thought on “Kiinalaiset osakkeet ovat edullisia ja nousussa”

  1. Itse pidän Kiinasta näppini erossa. Xissä on orastamassa samankaltaista diktaattorin tautia mitä Putinilla on. Tauti ei ole kovin pitkällä, mutta mitä pidempään suuri johtaja on vallassa, niin sitä enemmän tuntuu virtsaa päähän kertyvän. Kiina ei pelaa talouspeliä lännen säännöillä. Xi on jo tuonut selkeästi ilmi, että hänelle Kiinan valta-asema on tärkeämpää kuin taloudellinen menestys.

    Liikaa poliittista riskiä meikäiselle.

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen

Magnificent 7: Capex, sitoumukset, tilauskanta ja vapaa kassavirta

Tein seurannan, joka päivittyy automaattisesti kerran viikossa maanantaisin.

https://mag-seven-money-map.lovable.app/

Mag7-yhtiöiden investointeja pidetään suurina. Osalla näin onkin, mutta ei kaikilla. Applen ja NVidia eivät tarvitse suuria CAPEX-investointeja.

Apple ja

Yhteiskunta

Maahanmuuttaneet lapset hyötyvät jos pääsevät oppimaan suomea yhdessä muiden lasten kanssa

Maahanmuuttajataustaisten oppilaiden suomen kielen oppiminen tulee siirtää yhteisiin opetusryhmiin muiden lasten kanssa, esittää ekonomisti Sanna Kurronen EVAlle laatimassaan analyysissä. Maahanmuuttajien tulee päästä yhteiseen toimintaan ja