Kuluttajat ennakoivat loppusyksyksi pörssinousua (??)

Kuluttajabarometri on eräs parhaita pörssikurssien tulevaa kehitystä indikoivista tekijöistä. Kuluttajat ennakoivat vuonna 2007 alkaneen pörssilaskun jo muutamia kuukausia etukäteen ja samoin oli laita vuoden 2009 pörssibuumin kohdalla.

Nyt kuluttajilla on taas selkeää kerrotavaa. Kuluttajien mielestä nyt on syytä optimismiin ja pelot suuremmasta pörssilaskusta ovat turhia. Ovatko kuluttajat tälläkin kertaa oikeassa? Alla oleva käyrästö heijastelee Suomen kuluttajien fiiliksiä eikä laajempaa aineistoa kuten olisi toivottavaa. Mutta suomalaisetkin kuluttajat ovat olleet erittäin valistuneita – itse asiassa taitavampia kuin moni yksittäinen ihminen tai eknomisti. Kuluttajaa kannattaa tälläkin kerralla kuunnella vaikka oma intuitio ja tunne olisivatkin tärkeitä tiedon lähteitä.

Kuava: Kuluttajien luottamus suhteessa pörssikursseihin suomessa (Lähteet:  Tilastokeskus, Suomenpankki.fi)

Related Posts

Yhteiskunta

EU alueelle tulee tänä vuonna käyttöön yksi ja yhtenäinen vahva tunnistautuminen ”digitaalinen identiteettilompakko”

Pankit ovat hallinneet EU alueella vahvaa tunnistautumista, jota tarvitsevat esim. viranomaispalvelut ja maksulliset internet palvelut. Tähän tulee muutos. EU alueelle tulee yksi ja ainut kaikkialla

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään