Kuluttajat ennakoivat loppusyksyksi pörssinousua (??)

Kuluttajabarometri on eräs parhaita pörssikurssien tulevaa kehitystä indikoivista tekijöistä. Kuluttajat ennakoivat vuonna 2007 alkaneen pörssilaskun jo muutamia kuukausia etukäteen ja samoin oli laita vuoden 2009 pörssibuumin kohdalla.

Nyt kuluttajilla on taas selkeää kerrotavaa. Kuluttajien mielestä nyt on syytä optimismiin ja pelot suuremmasta pörssilaskusta ovat turhia. Ovatko kuluttajat tälläkin kertaa oikeassa? Alla oleva käyrästö heijastelee Suomen kuluttajien fiiliksiä eikä laajempaa aineistoa kuten olisi toivottavaa. Mutta suomalaisetkin kuluttajat ovat olleet erittäin valistuneita – itse asiassa taitavampia kuin moni yksittäinen ihminen tai eknomisti. Kuluttajaa kannattaa tälläkin kerralla kuunnella vaikka oma intuitio ja tunne olisivatkin tärkeitä tiedon lähteitä.

Kuava: Kuluttajien luottamus suhteessa pörssikursseihin suomessa (Lähteet:  Tilastokeskus, Suomenpankki.fi)

Related Posts

Yhteiskunta

Kymmenen prosentin työttömyytemme on korkean palkkatasomme seuraus

Työttömyyden tason Suomessa päättävät pääosin työmarkkinajärjestöt, mutta kansa luulee virheellisesti että eduskunnan valitsema hallitus on työttömyyden suhteen kaikkivoipa ja ihmiset kaipaavat seuraavalta hallitukselta toimia työttömyyden

Sijoittaminen Yhteiskunta

Vaaleissa turpaan, Persianlahdella hyökkäykseen?

Historiallinen tyrmäyshän siitä tuli, Donald Trumpille ja republikaaneille. Demokraatit jyräsivät murskavoittoon niin edustajainhuoneessa kuin senaatissa, kun äänestäjät ilmaisivat isolla kauhalla mielipiteensä presidentin toiminnasta.
Kyllä Trump sen

Salkun rakenne

Kaizun salkkussa paniikkimyyntejä kvartaalin Q3/2026 aikana, tuotto oli 3,99 %

Kaizun salkku tuotti kvartaalin Q3/2026 aikana 3,99% samalla kun pohjoismainen vertailuindeksi OMXN40 laski 0,79%.  

Jouduin paniikinomaisesti  säätämään salkun koostumusta. Myin riskiset tekoäly-yhtiöt ja  viimeisetkin It- yhtiöt