Kuluttajien luottamus on vahvinta kymmeneen vuoteen

Kuluttajien luottamus on EU komission tietojen mukaan noussut korkeimmalle tasolle kymmeneen vuoteen ja elämme noususuhdanteen huippua. Luottamus on ollut parempaa vain vuosina 1999 ja 1990. 

Kuluttajien luottamus EU alueella ja Euro stoxx 50 osakeindeksi

Tämä ei ole osakesijoittajan kannalta hyvä uutinen. Osakkeet ovat yleensä olleet liian kalliita silloin kun luottamus talouteen on parhaimmillaan. Osakkeita on aiemmin kannattanut alkaa vähentää silloin kun luottamus talouteen on näin vahvaa.

Tilanne on mahdollisesti tällä kertaa erilainen.  Korkotaso ja inflaatio eivät ole aiempien suhdannehuippujen aikana olleet näin matalalla. Matalana pysyvät korot tukevat yritysten tuloskehiysta ja jopa velkaantuneet yritykset voivat nyt tehdä voittoa ja maksaa hyviä osinkoja. Siksi osakkeiden vetovoimaa on vaikea vastustaa ja osakkeet kasvattavat arvoaan. Osakkeissa kannattaa mahdollisesti edelleen pysyä. 

Related Posts

Yhteiskunta

USA:n tavoittena on Euroopan hajaantuminen kansallisvaltioiksi

USA:n turvallisuusstrategia ”National Security Strategy” on kauniisti kirjoitettu, selkeä kuvaus, joka selkeytensä vuoksi todennäköisesti määrittelee maailman toimintatapaa moniksi vuosiksi eteenpäin.
USA ajaa muiden kansallisvaltioiden tapaan vain

Kevyttä

Suomalaiset uskovat, että menestyvää yritystoimintaa syntyy avustuksilla

Suomalaisten suuri valtaosa luulee edelleen että kehitystä edistetään parhaiten yrityksille annettavien avustusten avulla. LähiTapiolan mukaan vain yksi prosentti arvioi että yritystuet pääasiassa haittaavat kehitystä. Tuo