Maailmantalous kärsii EU:n vitkuttelusta

Euroalueella on viime kuukaudet keskitytty säästöohjelmien luomiseen kuluja leikkaamalla ja veroja nostamalla. Mutta velkakriisin akuutti ongelma ei ole valtioiden maksukyvyn ratkaiseva heikentyminen muiden kuin Kreikan kohdalla. Sen ajautumista velkajärjestelyyn markkinat pitävät jo varmana, ja epäluottamus kohdistuu aiheellisesti niihin rahalaitoksiin, joilla tiedetään tai uskotaan olevan liikaa Kreikan velkakirjoja.

Tilanne on toinen markkinamyllerryksen kohteeksi joutuneiden Italian ja Espanjan kohdalla, muistuttaa Economist http://www.economist.com/node/21529049. Niiden maksukyky ei ole heikentynyt kesän aikana, vaikka markkinakorot ovat nousseet pelottavasti. Syy siihen on, että myös niiden pelätään ajautuvan velkasaneeraukseen.

Niiden taloudet ovat kuitenkin paremmassa kunnossa kuin Kreikan. EU:n pitäisi nyt luoda uskottava linja, joka erottelee velkasaneerausta tarvitsevat maat niistä, jotka selviävät tukiluottojen avulla. Kreikka tarvitsee pienen ihmeen selvitäkseen ilman  velkasaneerausta, joten päätökset siitä pitäisi tehdä nopeasti, koska viivyttely vain pahentaa tilannetta.

Mutta muut euromaat pitäisi pelastaa riittävillä tukitoimilla, koska ne kykenevät hoitamaan vastuunsa tuonnempana. Se helpottaisi paniikkia, joka on rahamarkkinoille suurinta myrkkyä. Nykyisillä toimilla EU ei epäluottamusta vähennä.

Velkakriisin vaikutukset ovat maailmanlaajuiset. Yhdysvaltojen keskuspankin mukaan ne tuntuvat jo Yhdysvaltojen taloudessa rahamarkkinoiden taantumisen myötä. EU:n takkuileva päätöksenteko läikkyy siis jo mantereen ulkopuolelle.

Related Posts

Yhteiskunta

USA:n tavoittena on Euroopan hajaantuminen kansallisvaltioiksi

USA:n turvallisuusstrategia ”National Security Strategy” on kauniisti kirjoitettu, selkeä kuvaus, joka selkeytensä vuoksi todennäköisesti määrittelee maailman toimintatapaa moniksi vuosiksi eteenpäin.
USA ajaa muiden kansallisvaltioiden tapaan vain

Kevyttä

Suomalaiset uskovat, että menestyvää yritystoimintaa syntyy avustuksilla

Suomalaisten suuri valtaosa luulee edelleen että kehitystä edistetään parhaiten yrityksille annettavien avustusten avulla. LähiTapiolan mukaan vain yksi prosentti arvioi että yritystuet pääasiassa haittaavat kehitystä. Tuo

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava