Maailmantalous on saavuttanut suhdannehuipun

Maailmantalous on Trading Economics ”Business Confidence” indikaattorin mukaan saavuttanut suhdannehuipun. USA:n, Kiinan ja Euroalueen yritysten luottamus on kasvanut vuoden 2016 alusta asti jo puolitoista vuotta ja pahimmat nousupaineet ovat nyt takanapäin. Erityisesti USA:n ja Kiinan yritysten luottamus on alkuvuodesta heilunut tavalla, joka ennakoi parhaimman noususyklin päättymistä.

Nousuvaiheet ovat viime aikoina kestäneet noin puolitoista tai kaksi vuotta ja paras nousu on takanapäin tälläkin tavalla arvioituna. Noususyklin päättyminen ei välttämättä tarkoita laskun alkamista. Voi hyvin olla että yritystalous jää joksikin aikaa, kenties parhaimmillaan jopa vuodeksi pirteään tilaan. Mutta tästä ei ole varmoja takeita.

USA on IMF:n mukaan jo ylittänyt tuottavuuden paranemisen ja työvoiman lisääntymisen määrämän rakenteellisen kasvunopeuden eikä kasvu voi jatkua tällä nopeudella. Menestys ei voi perustua työllisyyden lisääntymiseen kun kaikki kynnelle kykenevät ovat jo töissä (työttömyys alle 5%) ja kasvun hidastuminen on siksi väistämätöntä.

Euroalueella on sen sijaan vielä matkaa täystyöllisyyteen (työttömyysaste on 9% tuntumassa) ja taloudella on varaa parantaa puhtaasti työllisyyttä parantamalla. Euroalueen ja erityisesti Suomen talous surffaa nyt tyylikkäästi jälkisyklin aallonharjalla.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Markkinoilla tunnelinäkyä

Mailmataloutta uhkaavat useat vaarat. Toisaalta lähi-idän sotaisa tilanne ja toisaalta Trumpin tullit. Hämmästyttävää kyllä pörssikursseista tätä ei voi nähdä. USA:n työllisyys ja inflaatioluvut ovat pysyneet

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo