Max Otte ja kirja ”Der Crash Kommt“

Tohtori Tuhona tunnettu Nouriel Roubini ei ole ainoa finanssikriisistä varoittanut tunnettu taloustieteilijä. Saksalainen, tosin USA:ssa opiskellut Max Otte, on eräs näitä. Hän on saanut mainetta etenkin vuonna 2008 julkistetusta kirjastaan „Der Crash Kommt“.

Hänen arvostustaan markkinoiden tuntijana lisäsi toukokuussa 2009 annettu voimakas suositus hankkia osakkeita.

Otten sijoitusnäkemyksiin pääsee osalliseksi hänen hoitamansa rahaston PI Global Value Fund kautta (Saksassa tunnukselle WKN: A0NE9G). Se on perustettu keväällä 2008 ja tuottanut perustamisestaan 32 % ja päihittänyt reilusti useimmat suuret indeksit (DAX, MSCI, Eurostoxx 50).

Alla vertailu DAX-indeksiin rahaston perustamisesta.

Max Otte and PI Global Value Fund

 

Rahaston osakepaino on nyt marraskuussa 99,45 % ja suurimmat omistukset ovat Berkshire Hathaway, Rohm, Sony, Celesio AG ja RWE AG.

Rahaston pääsijoituskohde on suuret, tunnetut ja kansainväliset yhtiöt joilla on alhainen P/B-suhde.

 

Related Posts

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 3: sopeutumisrahan ehdot

Kansanedustaja saa sopeutumisrahaa joskus jopa muita töitä tehdessään. Toisin kuin ansiosidonnainen, sopeutumisraha ei myöskään edellytä työnhakua. Onko tämä perusteltua? Vai pitäisikö järjestelmää muuttaa?

 

https://www.youtube.com/shorts/DMNTrdjKoBc

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat