Median Trump-ripitys ampuu yli

Kommentoin lyhyesti tätä aihetta, vaikka se ehkä vähän lehden perussisällön ohi menee – mutta on Trumpia Piksussakin käsitelty, itse etunenässä. Media on käynyt – monien instanssien tuella – kovaa itserippiä Trumpin voiton vuoksi. Miksi se ei haistanut poliittista hyökyaaltoa? Elimmekö kuplassa, kun emme tunnistaneet kansan syviä tuntoja? Janosimmeko liikaa Clintonin voittoa?

Onhan väitteissä varmasti totuuden perää, en ole itsekään peitellyt kammoani Trumpia kohtaan. Siitä en itsesyytöksiin vajoa, oli hänen kampanjansa sen verran härskiä tavaraa. Ei se journalistista ammatitaidotonta tee, jos vähemmistöjen solvaaminen, tarkoitushakuinen valehtelu, salaliittoteorioiden kylväminen ja ainakin puolittainen rikoksiin yllyttäminen maistuu vastenmieliseltä.

Olin pari viikkoa ennen vaalia varma Trumpin tappiosta, mutta onko se ihme? Kähmintäskandaalin jälkeen hän putosi gallupeissa kymmenen prosenttia Clintonin taakse. Yksi vedonlyöntitoimistokin piti tulosta niin varmana, että maksoi Clintonia äänestäneille voitot ennen vaalia – ja kyse oli miljoonista. Kaiken lisäksi FBI sotkeutui vaalitaisteluun juuri ennen h-hetkä, jos kohta pakitteli pari päivää ennen sitä. Tempun vaikutus jää arvoitukseksi, mutta tuskin se nolla oli.

Eikä Trumpin voitto mikään valtava rysäys ollut. Kokonaisäänissä hän hävisi Clintonille – siis toistan, Trump sai vähemmän ääniä. Valtaosassa valtioita hän olisi hävinnyt vaalin. Mutta Yhdysvaltojen vaalijärjestelmän ansiosta Trumpista leivottiin voittaja.

Eikä sekään paljosta ollut kiinni. Floridassa Trump voitti reilun prosentin marginaalilla, äänissä ero oli reilun satatuhatta. Michiganissa ero oli todella täpärä, kolme prosentin kymmenystä – äänissä nirkosen yli kymmenen tuhatta. Se on puolet Tampereen Hervannan kaupunginosan väestöstä. Jos Clinton olisi voittanut taakseen vähän yli puolet noista reilusta sadastatuhannesta äänestä, osapuilleen Joensuun asukasluvun verran, juhlittaisiin häntä nyt presidenttinä, ja Trump painuisi historiaan kaikkien aikojen härskeintä vaalitemppua yrittäneenä tunkkaisena huuliveikkona.

En vähättele Trumpin suosiota ja sen takana olevia tekijöitä, mutta kovin viime tinkaan hänen aaltonsa jäi, eikä se nyt niin massiivinen ollut. Vaalissa annettiin yli 120 miljoonaa ääntä. Mainitulla noin 60 000 äänestäjän kääntymyksellä mainituissa osavaltioissa tulos olisi ollut toinen. Annetuista äänistä se on puoli promillea, tuhannesosan puolikas.

Tuommoisten erojen ennustaminen on Nostradamuksen hommaa. Enemmän saisivat galluptutkijat mennä itseensä, sillä aivan kuten brexitissä olivat he pahan kerran yössä, vaikka hintavia tutkimuksia suolletaan osapuilleen tunnin välein.

Related Posts

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia