Neutraali maantieteellinen hajautus voidaan tehdä usealla tavalla

Monet ammattisijoittajat ottavat lähtökohdakseen neutraalin osake- ja laina- salkun ja rakentavat sen pohjalta henkilökohtaisen näkemyksen mukaista painotusta.

Mutta minkälainen onkaan maantieteellisesti hajautettu neutraali salkku? Oheisessa taulukossa on neljän kriteerin mukaan koottu neutraali salkku.

Neutraalin salkun painotukset (Lähde: Maailmanpankin vuoden 2010 tilastot)

GDP neutraali

Bruttokanantuotteen näkökulmasta neutraali salkku on sellainen, joka alloi sijoitukset kunkin maantieteellisen alueen dollareissa laskettu bruttokansantuoteen perusteella.

GDP neutraalin salkun allokaatiot ovat alttiita valuuttakurssimuutosten vaihteluille eikä bruttokansantuoteneutraali lähtökohta ole yleensä paras mahdollinen. Mutta se on yleisimmin käytetty ja puoltaa siksi paikkaansa.

Kasvuneutraali salkku

Kasvuneutraali salkku alloi sijoitukset kunkin alueen dollareissa lasketun bruttokansantuotteen kasvun perustella. Tämä lähtökohta on usein pitkällä aikavälillä tuottavampi kuin bruttokansantuoteneutraali allokaatio. Kasvuneutraalin salkun ongelmana on kuitenkin suurempi volatiliteetti, joka koskee sekä lainoja että osakkeita.

Työvoimaneutraali salkku

Työvoimaneutraali salkku allokoi sijoitukset sen perusteella, miten paljon työntekijöitä kuuluu kunkin alueen työvoimaan. Tämäkin tapa allokoida sijoituksia tuottaa yleensä paremmin kuin bruttokansantuoteneutraali vaihtoehto. Kehittyvät, halvan työvoiman maat, ovat viime aikoina pärjänneet hyvin.

Eettiset sijoittajat suosivat työvoimaneutraalia vaihtoehtoa. Työvoimavaltaiset maat tarvitsevat investointeja ja työvoimaneutraali sijoitustapa ohjaa investointeja eniten tarvitsevien ihmisten käyttöön. 

GNI neutraali (Kansantuloneutraali)

Kansantuloneutraali salkku allokoi sijoituksia sinne missä on eniten kansantulolla mitattavissa olevaa hyvinvointia. Kohtuullisen vähän velkaantuneiden maiden (kuten Suomen, Saksan ja Kiinan) kansantulo on korkea ja tämä tapa allokoi sijoituksia juuri näihin maihin.

Ostovoimapariteetilla mitattu kansantulo on kohtuullisen korkea myös monissa vähän velkaantuneissa kehittyvissä maissa, joiden oma sisäinen sektori on hyvin toimiva. Ostovoimapariteetti kompensoi valuuttojen arvostuseroja ja siksi kansantuloneutraali salkkuallokaatio on optimaalinen lähtökohta monille stabiliutta tavoitteleville, riskiä välttäville instituutiosijoittajille.

Related Posts

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään

Yhteiskunta

Etätyön määrä on opittu säätämään kunkin tehtävän kannalta järkevälle tasolle

Työnantajat ovat oppineet hyödyntämään etätyön etuja niissä tehtävissä ja siinä laajuudessa kuin kunkin tehtävän kannalta on järkevää. Monissa yrityksissä on päädytty määrittelemään säännöt sille kuinka

Asunnot ja metsä

Asuntorakentamisen toipumiselle ei ole edellytyksiä

Asuntorakentamisen lama jatkuu vielä pitkään. Myytävien asuntojen hinnat laskevat edelleen samalla kun rakennuskustannukset kohoavat. Kärsijöinä ovat asuntorakenamisesta liikevaihtoa saavat yritykset kuten SRV, Lehto, LapWall, Honkarakenne,