Niin muuttuu maailma, ydinvoimaseni

Kun lukee noita vain reilut pari vuotta vanhoja lausuntoja, vaikutelma on hämmentävä.

Kokoomuksen entinen kansanedustaja ja Fortumin hallintoneuvoston jäsen Sanna Perkiö totesi itsestään selvyytenä, että kolmas ydinvoimalupa tulee vaalien jälkeen. Perkiötä ei kuitenkaan edes valittu nykyiseen eduskuntaan ydinvoimaloitten lupa-asioita edistämään.

Yhtään huonommaksi ei jäänyt Rautaruukin CEO Sakari Tamminen, joka ilmoitti, että kolmas voimala olisi rakennettu hakijoiden ”omilla rahoilla”.  Olisiko Tammisella enää vastaavaa luottamusta sitoa Rautaruukkia ko. hankkeeseen?

Sanotaan, etteivät suuret sanat suuta halkaise. Kun ydinvoimalan rakentaminen on kuitenkin tulevaisuuteen hyvin pitkään vaikuttava hanke, hiukan enemmän kaukonäköisyyttä kaipaisin noissa vain 2,5 vuotta vanhoissa lausunnoissa.

Mikähän mahtaa esim. olla suomalaisten paperitehtaiden energiantarve sanokaamme 40 vuoden kuluttua?

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen