Nordea nostaa osakkeet peruspainoon (keväällä oli alipainossa)

Markkinakuva on Nordean mukaan helpottunut:

  • alkuvuodesta pelättyä taantumaa ei tule
  • osakkeet ovat jo hieman nousseet ja markkinat etsivät nyt suuntaa
  • yritysten tulokset ovat talouskasvusta huolimatta jääneet aiemmasta ja monet vielä empivät ostolaidalle lähtemistä

Keskuspankit tekevät kaikkensa, mutta kaikki mahdolliset rahapoliittiset toimet on jo tehty. Uutta nostetta sijoitusmarkkinoille on sen takia vaikea kuvitella tulevan rahapolitiikan toimin. Kaikki on jo tehty ja ammukset käytetty. 

Helppoa tuottoa ei ole tarjolla. Riskittömistä korkopapereista ei saa tuottoa ensinkään ja siksi riskisiä sijoituksia kuten osakkeita kannattaa painottaa. Nordea onkin nostanut osakkeet peruspainoon siten, että suositaan Eurooppaa ja kehittyviä markkinoita kuten Kiinaa.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Aikamoista vuoristorataa

Tammikuulle ja alkaneelle helmikuulle ovat sijoittajille olleet aikamoista vuoristorataa:

Kulta ja pikkuveli hopea ovat nousseet ja laskeneet päivän aikana ennätyspaljon.
Ohjelmistoyritysten kurssit ovat nousseet ja

Autoa siirtämässä
Yhteiskunta

Helsinki tarvitsee katujen puhdistuksesta kertovan tekstiviestipalvelun takaisin!

Helsingissä ei ole enää käytössä katujen puhdistussuunnitelmista ilmoittavaa tekstiviestipalvelua. Sopimus päättyi ilmeisesti vuonna 2024, eikä sitä ole jatkettu, vaikka korvaavaa järjestelmää ei ole, eikä liioin