Nordea nostaa osakkeet peruspainoon (keväällä oli alipainossa)

Markkinakuva on Nordean mukaan helpottunut:

  • alkuvuodesta pelättyä taantumaa ei tule
  • osakkeet ovat jo hieman nousseet ja markkinat etsivät nyt suuntaa
  • yritysten tulokset ovat talouskasvusta huolimatta jääneet aiemmasta ja monet vielä empivät ostolaidalle lähtemistä

Keskuspankit tekevät kaikkensa, mutta kaikki mahdolliset rahapoliittiset toimet on jo tehty. Uutta nostetta sijoitusmarkkinoille on sen takia vaikea kuvitella tulevan rahapolitiikan toimin. Kaikki on jo tehty ja ammukset käytetty. 

Helppoa tuottoa ei ole tarjolla. Riskittömistä korkopapereista ei saa tuottoa ensinkään ja siksi riskisiä sijoituksia kuten osakkeita kannattaa painottaa. Nordea onkin nostanut osakkeet peruspainoon siten, että suositaan Eurooppaa ja kehittyviä markkinoita kuten Kiinaa.

Related Posts

Sijoittaminen

Listaamattomiin yhtiöihin sijoittaminen on opettavaista ja haasteellista

Listaamattomiin yrityksiin sijoittaminen on haasteellista: tiedot sijoituskohteesta ovat yleensä puutteellisia, osakkeiden jälkimarkkina on olematon ja toiminta on muutaman avainhenkilön varassa.  Sijoittamista kannattaa kuitenkin harkita, jos

Sijoittaminen

Pörssikurssit pitävät pimeydestä – osakkeiden arvot tapaavat laskea kesällä

Sijoittajat saavat kesällä muuta ajateltavaa, kauppa on vaisua ja pörssikurssit laskevat. Ensimmäisen vuosipuliskon tuloskausi herättelee heinäkuussa sijoittajia, mutta vain hetkeksi. Elo ja syyskuu ovat taas