OECD näkee valua Turkissa

OECD:n maakatsauksen mukaan Turkissa on odotettavissa voimaksta kasvua lähivuosina. Maan BKT laski v. 2009. 5%, mutta tälle vuodelle odotetaan jo 6% kasvua. Turkkia tukee taloudellinen vakaus, kansainvälisen sijoittajakunnan luottamus ja dynaaminen talouselämä.

Tuoreessa blogikirjoituksessani löytyy tätä tukevaa dataa. Ishares Turkin ETF on kehittynyt tänä vuonna vakaasti ja suotuisasti, mutta arvostustaso on edelleen maltillinen.

(Homo Economicus ei vielä ole ehtinyt Turkin-rahstoa ostaa)

One thought on “OECD näkee valua Turkissa

  1. Minulla on tuota Turkki

    Minulla on tuota Turkki rahastoa (kaupankäyntitunnus TUR) salkussani jonkin verran. Ainoat huolenaiheet tämän muuten niin erinomaisen sijoituksen osalta ovat olleet:

    • Turkin valuutan korkeahko arvostustaso (ostovoimapariteetilla mitattuna)
    • Valuutan arvostustasosta johtuva negatiivinen vaihtotase (vientiteollisuus ei ole ihan niin kilpailukykyistä kuin toivoisin)

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Amerikassa säröilyä?

Jo jonkin aikaa on odotettu/povattu/toivottu ongelmia USA:n talouteen. Mutta varsin vaisuiksi ovat merkit jääneet. Selkeitä negatiivisia merkkejä ovat:

Työmarkkinat ovat selkeästi hidastuneet ja uusia työllisiä

Asunnot ja metsä

Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

En ymmärtänyt hönkäsen pöläystäkään Talsan jutusta. Siinä faktisesti syyllistettiin liikekiinteistön myyjää ja uskoakseni ilman perusteita.

Paljon hyödyllisempää kuin löytää yksi ihminen ”syytettäväksi” olisi miettiä, mitä tehdä