Osakeseurannan päivitys
https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html
Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.
Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä, syynä matala arvostus, vähävelkaisuus, hyvä osinkotuotto ja oman pääoman tuotto. Monien näistä tulos- ja osinkoennusteet ovat kuitenkin laskussa lähivuosille.
Oman salkun kehitys on tänä vuonna ollut heikompaa kuin yleisindeksin. Syynä tähän on ainakin ruotsalaisten osakkeiden heikompi vuosi ja se, että salkustani puuttuu monta tämän vuoden hyvää nousijaa Suomessa. Esimerkiksi Neste ja Nokia, joilla on iso paino indeksissä. Todellisuudessa salkkujeni kehitys tänä vuonna on ollut hieman parempi kuin 12%, koska tässä luvussa on mukana vain Nordnet-salkkujen kehitys. Amerikkalaiset osakkeet ovat kehittyneet hyvin tänä vuonna ja ne ovat pääosin Degirossa.
Salkkujeni kokonaisarvosta noin puolet on edelleen Suomessa. Suurimmat sijoitukset ovat myös suomalaisia. 10 suurinta muodostaa noin puolet salkun arvosta ja loput 49 toisen puolen. Pääpaino on defensiivisissä osinko-osakkeissa.




