Pankkisektorin osakkeet ovat edullisimpia

Pankkisektori on tällä hetkellä globaalisti aliarvostetuin selviää iShares:n indeksi ETF rahastojen tunnusluvuista.

Pankki- ja rahoitusala tarjoaa 8,5% luokkaa olevia tuottoja, jos asiaa tarkastelee puhtaasti P/E luvun näkökulmasta ja ala on myös tasesubstanssina suhteen edullisinta. Taseen arvostusta kuvaava P/B suhde on 1,3 suuruusluokkaa kun esimerkiksi kuluttajatuotesektorin yritystyksiä arvostetaan neljä kertaa tasesubstanssiaan suurempaan arvoon.

Globaalien sektori-indeksien arvostustasot (Lähde: iShares)

Pankki- ja finanssisektorin arvostustasot laskivat nykyselle tasolleen viisi vuotta sitten, kun USA:n asuntolainajohdannaisten tappiot levisivät globaalin pankkisektorin kontolle (graafi alla). Eikä rahoitussektorin arvostus ole muiden sektorien tapaan elpynyt. USA:n asuntolainaongelman jälkeen tulivat pinnalle valtioiden velkaongelmat ja mahdolliset valtion velkojen alaskirjaukset. Ongelmia on riittänyt.

Globaalien osakesektoreiden kehitys (Lähde: Google finance)

One thought on “Pankkisektorin osakkeet ovat edullisimpia

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Suomi on määrätietoisesti siirtänyt työvoimaa julkisen sektorin tehtäviin

Suomen valtio on ETLA:n mukaan vuoden 2015 jälkeen siirtänyt päättäväisesti työvoimaa markkinasektorilta julkispalveluihin samalla kun julkispalveluiden työtuntia kohden laskettu tuottavuus on pienentynyt. Tämä on merkittävä

Salkun rakenne

Koneoppimiseen perustuva salkku tuotti ihan mukavasti Q2 aikana

Piksu toimituksen koneoppimiseen perustuva kokeilusalkku (kuva) voitti Q2/2025 aikana vertailuindeksinsä (OMX Nordic 40) noin kahdellatoista prosentilla tuottaen noin 8,7 % tuoton.

Salkkuun valitaan kvartaaleittain koneoppimisen menetelmin