Positiivisen Trump huuman jälkeen seuraa pettymyksen tunnetta

Nordea talouskatsaus:

  • USA:n talous lähti vähän ennen presidentinvaaleja nousuun ja Q4 tulosten odotetaan olevan kohtuullisen hyviä.
  • Trump:n toimenpiteet tulevat luultavasti edelleen tukemaan taloutta, mutta odotukset ovat silti luultavasti liian korkealla ja jo lähiaikoina voidaan kokea pettymystä markkinoilla.
  • Parantuva talouskehitys tarkoittaa täystyöllisyydestä nauttivassa USA:ssa palkkojen nousua, inflaatiota ja sen seurauksena korkojen nousua joka loppujen lopuksi hyydyttää kasvua. Myös tästä syystä voi generoitua pettymyksen tunteita.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Jyrkin Listalle tuloskierroksen muistiinpanoja

Olen lisännyt Jyrkin Listalle kvartaalitulosten muistiinpanot. Aluksi muistiinpanoja on tehty laatuyhtiöiden listan osakkeille ja tarkoitus on laajentaa muistiinpanoja myös suurimpien Suomi-yhtiöiden osakkeille. On todennäköistä, että

Talous Yhteiskunta

Uutinen juhannuksen varjosta

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen toimeksiannosta professori Samuli Knüpfer on nimitetty selvityshenkilöksi, jonka tehtävänä on arvioida mahdollisuuksia soveltaa Ruotsin rahastoeläkemallia (premiepension) Suomessa. Selvityshenkilön toimikausi päättyy tammikuussa 2027.
Ruotsin