Protektionismi on lisääntynyt jo kymmenen vuotta eikä loppua näy

Maailmankaupan kasvu on heikkoa, tullimuureja pystytetään, kaupan esteet lisääntyvät ja protektionismi on ollut nousussa jo finanssikriisistä saakka eikä kehitykselle ole Nordean pääekonomistin Aki Kangasharjun mukaan näköpiirissä päätepistettä.

Globalisaatio ei Nordean pääekonomistin Aki Kangasharjun mukaan ole tullut lopullisesti tiensä päähän. Protektionismiin ja taloudelliseen eristäytyneisyyteen turvautuvien maiden kokemukset tulevat jossakin vaiheessa kääntämään kehityksen.

Protektionismista on Suomelle haittaa

Nordea on tehnyt tutkimuksen protektionismin vaikutuksista Suomelle. Oheinen kuva kertoo oleellisen. Suomen työllisyyskehitys on jo pitkään ollut riippuvainen siitä paljonko viemme. Työllisyys ja hyvinvointi ovat lisääntyneet aina kun viennin osuus bruttokansantuotteesta on kasvanut.

Related Posts

Asunnot ja metsä

Asuntorakentajien ahdinko jatkuu

Hypon asuntomarkkinakatsauksen mukaan sekä uusien asuntojen aloitukset että valmistuvien asuntojen lukumäärä painuvat alimmilleen liki 60 vuoden tilastohistoriassa. Hinnat laskivat kolmatta vuotta peräkkäin. Asuntorakentajien ahdinko näyttäisi

Sijoittaminen

Microsoft halventunut passelisti

Microsoftin jo kesästä laskussa ollut osake nytkähti reippaammin alas, kun markkinoille levisi huhu sen laskeneista AI-myyntikiintiöistä. Jo pelkkä sana “quota cut” riitti nostamaan pintaan pelot tekoälyn kaupallistamisen hankaluuksista.

Microsoft