Protektionismi on lisääntynyt jo kymmenen vuotta eikä loppua näy

Maailmankaupan kasvu on heikkoa, tullimuureja pystytetään, kaupan esteet lisääntyvät ja protektionismi on ollut nousussa jo finanssikriisistä saakka eikä kehitykselle ole Nordean pääekonomistin Aki Kangasharjun mukaan näköpiirissä päätepistettä.

Globalisaatio ei Nordean pääekonomistin Aki Kangasharjun mukaan ole tullut lopullisesti tiensä päähän. Protektionismiin ja taloudelliseen eristäytyneisyyteen turvautuvien maiden kokemukset tulevat jossakin vaiheessa kääntämään kehityksen.

Protektionismista on Suomelle haittaa

Nordea on tehnyt tutkimuksen protektionismin vaikutuksista Suomelle. Oheinen kuva kertoo oleellisen. Suomen työllisyyskehitys on jo pitkään ollut riippuvainen siitä paljonko viemme. Työllisyys ja hyvinvointi ovat lisääntyneet aina kun viennin osuus bruttokansantuotteesta on kasvanut.

Related Posts

Yhteiskunta

Etätyön määrä on opittu säätämään kunkin tehtävän kannalta järkevälle tasolle

Työnantajat ovat oppineet hyödyntämään etätyön etuja niissä tehtävissä ja siinä laajuudessa kuin kunkin tehtävän kannalta on järkevää. Monissa yrityksissä on päädytty määrittelemään säännöt sille kuinka

Asunnot ja metsä

Asuntorakentamisen toipumiselle ei ole edellytyksiä

Asuntorakentamisen lama jatkuu vielä pitkään. Myytävien asuntojen hinnat laskevat edelleen samalla kun rakennuskustannukset kohoavat. Kärsijöinä ovat asuntorakenamisesta liikevaihtoa saavat yritykset kuten SRV, Lehto, LapWall, Honkarakenne,