Qt poistohintaan – 97%

Digia paljasti että Qt-toiminnot siirtyvät Nokialta 4 miljoonan euron kauppahinnalla. Qt-teknologia siirtyi Nokian omistukseen Trolltech-yrityskaupassa tammikuussa 2008 153 miljoonan taalan hintaan. Neljässä ja puolessa vuodessa markkina-arvo laski 97%. Markkina-arvon lasku on ollut jopa nopeampi kuin emoyrityksellä. Nokian markkina-arvo kokonaisuudessaan on laskenut vuoden 2008 tammikuusta 92%ia (Tammikuu 28, 2008: 34USD). Rapautuiko Qt siis nopeamin kuin uusi emoyritys ympärillä?

 
Takavuosina, kun Nokian strategia "ovettui", Nokian M&A-operaatiot olivat varsin mittavia. Useat teknologiat ja palvelut on ajettu alas ja harvemmat kelvanneet myyntiin. Qt-teknologia on yksi harvoista kelvanneista. Ulkopuolisena on vaikea arvioida mitä alkuperäisestä Trolltechista on jäljellä ja mikä Qt tilanne markkinoilla on. Kuitenkin 4 miljoonaa on varsin pieni hintalappu, jos edes jotain on säilynyt norjalaisesta jalokivestä. Voisipa jopa uskaltaa arvata, että kaupan jälkeen on Digian pääkottorissa aukaistu pullo Bollingeria.
 
 

2 thoughts on “Qt poistohintaan – 97%

  1. Ostokset

    Kun yritys menestyy liian hyvin ja se jossakin näkee joitain uhkia, niin liian suuret yritysostot ovat varmoja osakearvon tuhojia. Nokia ei menestyksen aikana ostanut mitään vaan se starttasi kassansa tuhoamisen kun se alkoi näkemään uhkia. Microsoft on myös alkanut ostamaan kalliilla jotain, vielä se ei ainakaan ole tuhon tiellä. Googlella oli samanlainen Motorola ostos ja Facebookilla Instagram. 

  2. Markkinat luottavat Digian kykyyn hyödyntää Qt teknologiaa

    Markkinat näyttävät luottavan siihen, että Digia osaa hyödyntää ostamansa Qt mobiiliteknologiaa.

    Digian kurssi on noussut noin 16%, joka tarkoittaa sitä, että Digia on nyt ostoksen jälkeen noin 9,5 M€ arvokkaampi kuin ennen.

    Toivotaan että markkinat ovat oikeassa. En itse omista Digiaa mutta olisi mukava jos Digia menestyisi.  

     

Comments are closed.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat

Sijoittaminen

Osinkotykit – helpoin tie sijoittajan vapauteen

Sijoittaa voi monella tavalla, moni tekee hommasta turhan vaikeaa. Etenkin kokemattomat haksahtavat herkästi ravaamaan trendien, teemojen ja muotiosakkeiden perässä, yrittävät ajoittaa vailla asiantuntemusta, vaihtavat strategiaa