Raaka-aine ja alkutuotanto- osakkeiden menestys on ollut vahvaa

Materiaali- ja raaka-aine- osakkeet ovat pärjänneet parhaiten viimeisen viiden vuoden aikana, nousua kertyy peräti 50%.  Pankit ja rahoitus sektori on sen sijaan pärjännyt huonoiten.  Arvostustasot ovat edelleen noin puolet siitä mitä ne olivat parhaimmillaan.

Muiden globaalien osakesektorien menestys onkin ollut yllättävän samankaltaista. Eroa syntyi syklin eri vaiheissa, mutta nyt on palattu suurin piirtein samoihin arvostutasoihin.

Globaalit sektori-indeksit (Lähde: Google finance)

Miten sitten jatkossa? Yleensä edellinen viisi vuotta ennustaa huonosti seuraavaa vaihetta. Esimerkiksi materiaalien ja raaka-aineiden osuus teollisesta arvosta on laskenut pitkällä aikavälillä. Viimeisin viisi vuotta on enemmänkin poikkeus trendistä eikä raaka-aineiden osuuden kasvuun voi luottaa.

Pankki ja rahoitussektorin käyttäytymisen ennakoiminen on vielä paljon vaikeampaa ja pankkiosakkeiden  rajua korjausliikettä odottava saattaa joutua pettymään. Pankki- ja rahoitussektori tuotti vuonna 2006 suhteettoman suuren osan pörssin voitoista ja voi olla että rahoitussektorin osakkeiden alhainen arvostustaso on luonteeltaan pitkäaikaista ja perusteltua.

Mutta missä sitten ovat tulevaisuuden voittajasektorit? Uudet teknologiset läpimurrot ja yhteiskunnallinen muutos ovat monasti viitoittaneet suuntia tuleville menestystarinoille. Saattaa olla, että suuria voittoja ei tehdä sijoittamalla näihin yllä mainittuihin varsin etabloituneisiin sektoreihin vaan parhaita onnistumisia joutuu etsimään hienosyisemmällä kammalla ja yrityskohtaisemmilla valintamenetelmillä. 

Related Posts

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat

Talous

Yritysten liikevaihdot ja tulokset kasvoivat Q2/2026 aikana ja osassa yrityksistä on jo potentiaalia laajennusinvestointeihin

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot kasvoivat Q2/2025 keskimäärin 7% vuoden takaiseen verrattuna ja liiketulokset (EBIT) kasvoivat peräti 35%.

Seurantaan on tällä kertaa otettu myös investoidun pääoman tuotto

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 2: sopeutumisrahan määrä

Kansanedustaja voi eduskuntakautensa päätyttyä saada sopeutumisrahaa yhteensä melkein miljoonan euron verran! Onko tässä mieltä? Tämä on jatkoa edeltävälle videolle, jolla käsittelin sopeutumisrahan kestoa.

https://www.youtube.com/shorts/ZqGmUiUZ7P8