Sergion listan päivitys

Pin Posts

 

Nousussa:

Wärtsilä Corporation
Pohjola Bank A
TeliaSonera AB
Technopolis Plc
Atria Group plc A
CapMan Plc B
Hennes & Mauritz AB H & M.
Rautaruukki Corporation
Teleste Corporation

Laskussa:

Sampo Plc A
Nordic Aluminium Plc
Alma Media Corporation
Keskisuomalainen Oyj A
Fiskars Corporation A
Aspo Plc
Citycon Oyj
Neste Oil Corporation
Talentum Oyj

2 thoughts on “Sergion listan päivitys

  1. H&M

    Sen jälkeen kun H&M julkisti Q4-tuloksensa, niin sen kurssi on ollut aina vaan laskeva. Laskuhan alkoi jo Q3-tuloksen jälkeen. Ja tällä hetkellä kurssi alkaa olla alimmalla tasolla viimeisimpien 12 kk aikana.

     

    Onko H&M:llä selkeä nousupotentiaali vai miksi se on listallasi "nousussa"? 

    1. H&M

      Ei ole mitään tietoa mistään uudesta, joka toisi nousupotentiaalia.

      Kyllähän se nousu listalla tulee pitkälti juuri tuosta hinnan laskusta. Jos katsoo tunnuslukuja, ovat ne kuitenkin huippuluokkaa, tulos ja osinko ovat nousseet 10 vuotta joka vuosi, oman pääoman tuotto on vuodesta toiseen yli 40% ja nyt P/E-lukukin on alle 20 (2010 tulokseen verrattuna). Ja jokainen tunnusluku näyttää parempaa kuin 10 v keskiarvo. Yhtiö on myös nettovelaton. Eli kaikinpuolin juuri sellainen mitä suosin: pitkäaikainen nouseva EPS ja osinko, korkea ROE ja nettovelaton. Se että se ei kuitenkaan ole saanut 2 pistettä enempää (max 5), johtuu siitä, että osake on edelleenkin aika korkealle hinnoiteltu/arvostettu.

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

USA:n tavoittena on Euroopan hajaantuminen kansallisvaltioiksi

USA:n turvallisuusstrategia ”National Security Strategy” on kauniisti kirjoitettu, selkeä kuvaus, joka selkeytensä vuoksi todennäköisesti määrittelee maailman toimintatapaa moniksi vuosiksi eteenpäin.
USA ajaa muiden kansallisvaltioiden tapaan vain

Kevyttä

Suomalaiset uskovat, että menestyvää yritystoimintaa syntyy avustuksilla

Suomalaisten suuri valtaosa luulee edelleen että kehitystä edistetään parhaiten yrityksille annettavien avustusten avulla. LähiTapiolan mukaan vain yksi prosentti arvioi että yritystuet pääasiassa haittaavat kehitystä. Tuo

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava