Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot eivät enää laskeneet, mutta liiketulokset heikkenivät

Sijoittaminen
1

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot nousivat Q4/2024 keskimäärin 0,5% vuoden takaiseen vastaavaan kvartaaliin verrattuna, mutta liiketulokset (EBIT) laskivat 9%.

Laskelmasta on jätetty pois seuraavat OMXH25 yritykset:

– SSAB ja Telia sen vuoksi, että ne eivät ole suomalaisia yrityksiä

– Orion sen vuoksi että se ei ole vielä antaneet tulostaan

– Cargotec sen vuoksi että jakautuminen Kalmariin ja emo Cargoteciin vaikeutti vertailukelpoisten lukujen löytämistä

Keskiarvot on laskettu summaamalla kaikkien yritysten tulokset/liikevaihdot yhteen ja laskemalla keskimääräiset kasvuluvut näiden yhteenlaskettujen liikevaihto-/tulos- lukujen perusteella.

Lasketut yritykset ovat pääsääntöisesti julkisessa kollektiivisessa omistajaohjauksessa (suurimmat omistajat ovat valtio tai työmarkkinajärjestöjen hallussa olevat eläkevakuutusyhtiöt). Seuraavissa on poikkeuksia tähän sääntöön:

  • Kone Oy: Herlinien suku
  • Kesko Oy: K-Kauppiaat
  • Ot: Ingman
  • Nordea: Kansainväliset rahastoyhtiöt
  • Cargotec: Herlinien suku

 

One thought on “Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot eivät enää laskeneet, mutta liiketulokset heikkenivät

  1. Huomasin, että Mandatum puuttuu tästä. Se on tietysti vaikea vertailla, kun liikevaihto ja liikevoitto eivät näy näillä nimillä tuloslaskelmassa.

    Mandatum joka tapauksessa kuuluu sekä OMX 25 että OMX 25 ESG-indekseihin.

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Markkinoilla tunnelinäkyä

Mailmataloutta uhkaavat useat vaarat. Toisaalta lähi-idän sotaisa tilanne ja toisaalta Trumpin tullit. Hämmästyttävää kyllä pörssikursseista tätä ei voi nähdä. USA:n työllisyys ja inflaatioluvut ovat pysyneet

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo