3 thoughts on “TARVITSEMME NOKIA-HALEJA

  1. Moneltas kone laskeutuu 😉

    Tiedä siitä sun halista. Vois olla kylkiluut kovilla…

    jousimies

    1. kurssitaso on psykologiaa

      Nokian herättämä tunteiden kuohu Suomessa on kieltämättä mielenkiintoinen ilmiö, tarkoitan sekä Nokian puolustajia että sen mollaajia. Jälkimmäisiä tuntuu melkeinpä olevan tällä hetkellä enemmän.

      No itselläni ei ole vuosien varrella ehtinyt tulla traumoja Nokiasta. Kännyköitä olen monta omistanut ja ne olivat vuoden 2008 alkuun asti mielestäni maailman parhaimmistoa. Ei ne huonoja kai ole vieläkään, mutta tietyillä alueilla ollaan jääty kilpailijoista jälkeen ja nyt pitäisi ottaa kiinni. Moni iPhonea tai jotain HTC:ta hehkuttava ei sellaista kuitenkaan itse omista, silti sanovat Nokian pudonneen jo kisasta.

      Sijoittajana olen pysynyt erossa Nokiasta ns. teknokuplan jälkeen, osake on ollut vaikeasti ennustettava enkä ole harrastanut nopeaa kauppaa, missä se olisi ollut hyvä pelipaperi suuren vaihdon ja heilunnan ansiosta. Nyt myönnän ostaneeni pari erää alle 7 euron hintaan ja uskon tekeväni hyvän tilin, tosin saatan olla väärässäkin. Avainkysymys on suhtautua Nokiaan riittävän viileästi, mitä aika harva tuntuu tänä päivänä tekevän.

      1. Nokiaan sutautuminen

        Tottahan se on, että tällä hetkellä ollaan todella pessimistisiä Nokian suhteen ja se on juuri sellainen hyljeksitty yhtiö. Sanon tämän itsekin, vaikka tunnustan olevani välillä yltiöpessimisti Suomen suhteen. Ongelmana vain on se, että liian moni konkari, joka sitä nyt suosittelee ostamaan on aina suositellut sitä ostamaan, on hinta ollut mikä hyvänsä.

        Lisäksi suomalaisilla pitäisi olla nöyrä asenne Nokian analysointiin, koska vaikka sen pääkonttori onkin suuressa ja mahtavassa Suomen tasavallassa. Nokian kännyköitä, kun ostavat esim. Kiinalaiset kuluttajat, joiden mieltymykset Nokiaan tulokseen suuresti vaikuttavat.

Comments are closed.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Suomen kansalaiset ovat läntisen Euroopan köyhimpiä mutta kaikki yrittävät silti sijoittaa osakkeisiin

Suomalaiset yksityishenkilöt kuuluvat länsi-Euroopan köyhimpiin, mutta ovat silti talousosaamiseltaan taitavimpia ja sijoittaminen pörssiosakkeisiin ja rahastoihin on yleisempää kuin muualla.
Suomalaiset sijoittavat ahkerasti osakkeisiin ja sijoitusrahastoihin
Suomi kuuluu

Sijoittaminen

Listaamattomiin yhtiöihin sijoittaminen on opettavaista ja haasteellista

Listaamattomiin yrityksiin sijoittaminen on haasteellista: tiedot sijoituskohteesta ovat yleensä puutteellisia, osakkeiden jälkimarkkina on olematon ja toiminta on muutaman avainhenkilön varassa.  Sijoittamista kannattaa kuitenkin harkita, jos

Sijoittaminen

Pörssikurssit pitävät pimeydestä – osakkeiden arvot tapaavat laskea kesällä

Sijoittajat saavat kesällä muuta ajateltavaa, kauppa on vaisua ja pörssikurssit laskevat. Ensimmäisen vuosipuliskon tuloskausi herättelee heinäkuussa sijoittajia, mutta vain hetkeksi. Elo ja syyskuu ovat taas