Teollisuuden luottamus kääntymässä laskuun (?)

Teollisuuden usko talouden kasvuun on www.tradingeconomics.com keräämien tietojen valossa saavuttanut käännepisteen. Kaukoidän (Japani, Kiina, Intia) usko tulevaisuuteen on oheisten graafien mukaan jo laskussa, Euroalueen keskeisen talouden, Saksan, teollisuuden luottamus on sekin IFO tutkimuslaistoksen mukaan kääntynyt maaliskuussa hienoiseen laskuun. Ainoastaan USA:ssa teollisuuden luottamus tulevaisuuteen paranee.

Sijoittajan kannattaa näiden tietojen valossa olla varovainen. Edes USA ei välttämättä ole sijoittajan onnela. USA sijoituksien yllä riippuu dollarin arvostukseen liittyvä Damokleen miekka. USA:n keskuspanki rahoittaa nimellisellä (0,25%…) korolla valtion budjettia ja tosiasiallisesti keskuspankki painaa rahaa valtion käyttöön. Markkinat ovat vielä toistaiseksi olleet suhteellisen kärsivällisiä ja dollarin arvo on laskenut tilanteeseen nähden maltillisesti. Mutta sijoitukset dollarialueelle tuottavat huonosti jos dollari laskee.    


Source: tradingeconomics.com

Source: tradingeconomics.com

Source: tradingeconomics.com

Source: tradingeconomics.com

Source: tradingeconomics.com

Related Posts

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme

Sijoittaminen

Tulosennusteiden päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html

EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa