Teollisuuden luottamus kääntymässä laskuun (?)

Teollisuuden usko talouden kasvuun on www.tradingeconomics.com keräämien tietojen valossa saavuttanut käännepisteen. Kaukoidän (Japani, Kiina, Intia) usko tulevaisuuteen on oheisten graafien mukaan jo laskussa, Euroalueen keskeisen talouden, Saksan, teollisuuden luottamus on sekin IFO tutkimuslaistoksen mukaan kääntynyt maaliskuussa hienoiseen laskuun. Ainoastaan USA:ssa teollisuuden luottamus tulevaisuuteen paranee.

Sijoittajan kannattaa näiden tietojen valossa olla varovainen. Edes USA ei välttämättä ole sijoittajan onnela. USA sijoituksien yllä riippuu dollarin arvostukseen liittyvä Damokleen miekka. USA:n keskuspanki rahoittaa nimellisellä (0,25%…) korolla valtion budjettia ja tosiasiallisesti keskuspankki painaa rahaa valtion käyttöön. Markkinat ovat vielä toistaiseksi olleet suhteellisen kärsivällisiä ja dollarin arvo on laskenut tilanteeseen nähden maltillisesti. Mutta sijoitukset dollarialueelle tuottavat huonosti jos dollari laskee.    


Source: tradingeconomics.com

Source: tradingeconomics.com

Source: tradingeconomics.com

Source: tradingeconomics.com

Source: tradingeconomics.com

Related Posts

Sijoittaminen

Koskisen sektorinsa helmi? Ehkei sittenkään

Helsingin osakeindeksikin vaihteeksi jäähtyy etenkin sitä AI-buumin voimalla nostaneen Nokian ottaessa jo kunnolla osumaa – erittäin hyvästä syystä jos minulta kysytään. Monella sektorilla ja varsinkin meikäläisittäin elintärkeässä metsäteollisuudessa

Sijoittaminen

Omat Rahat katsaus: AI-huuma jo selkeästi ”lapiot ja hakkuut” vaiheessa

Datakeskuksien rakentamiseen tarvittavat välineet ovat nyt huudossa.

Ai-huuma on edennyt seuraavaan vaiheeseen. Kovimmassa huudossa eivät ole enää suuria AI-investointeja tekevät ”perinteiset” teknojätit kuten Microsoft ja Google.