Teollisuuden luottamus kääntymässä laskuun (?)

Teollisuuden usko talouden kasvuun on www.tradingeconomics.com keräämien tietojen valossa saavuttanut käännepisteen. Kaukoidän (Japani, Kiina, Intia) usko tulevaisuuteen on oheisten graafien mukaan jo laskussa, Euroalueen keskeisen talouden, Saksan, teollisuuden luottamus on sekin IFO tutkimuslaistoksen mukaan kääntynyt maaliskuussa hienoiseen laskuun. Ainoastaan USA:ssa teollisuuden luottamus tulevaisuuteen paranee.

Sijoittajan kannattaa näiden tietojen valossa olla varovainen. Edes USA ei välttämättä ole sijoittajan onnela. USA sijoituksien yllä riippuu dollarin arvostukseen liittyvä Damokleen miekka. USA:n keskuspanki rahoittaa nimellisellä (0,25%…) korolla valtion budjettia ja tosiasiallisesti keskuspankki painaa rahaa valtion käyttöön. Markkinat ovat vielä toistaiseksi olleet suhteellisen kärsivällisiä ja dollarin arvo on laskenut tilanteeseen nähden maltillisesti. Mutta sijoitukset dollarialueelle tuottavat huonosti jos dollari laskee.    


Source: tradingeconomics.com

Source: tradingeconomics.com

Source: tradingeconomics.com

Source: tradingeconomics.com

Source: tradingeconomics.com

Related Posts

Sijoittaminen

Listaamattomiin yhtiöihin sijoittaminen on opettavaista ja haasteellista

Listaamattomiin yrityksiin sijoittaminen on haasteellista: tiedot sijoituskohteesta ovat yleensä puutteellisia, osakkeiden jälkimarkkina on olematon ja toiminta on muutaman avainhenkilön varassa.  Sijoittamista kannattaa kuitenkin harkita, jos

Sijoittaminen

Pörssikurssit pitävät pimeydestä – osakkeiden arvot tapaavat laskea kesällä

Sijoittajat saavat kesällä muuta ajateltavaa, kauppa on vaisua ja pörssikurssit laskevat. Ensimmäisen vuosipuliskon tuloskausi herättelee heinäkuussa sijoittajia, mutta vain hetkeksi. Elo ja syyskuu ovat taas