Toukokuu hirmuinen Estlanderin hedge-rahastoille

Toukokuu oli vivahteikas suomalaisille hedge-rahastoille:

Estlander & Partnersin molemmat päivittäin noteerattavat rahastot Freedom ja Global XL kokivat 9-10 % arvonromahduksen.

OP-Makro A rahaston ilmoitettiin lopettavan kuunvaihteessa.

United Bankersin UB Navigator rahastoa ei löytynyt enää yhtiön sivuilta, silmiini ei ole osunut kuteinkaan sitä koskevaa ilmoitusta.

Toukokuun keskiarvo seuraamistani rahastoista oli -2,2 % ja vuoden alusta -1,3 %.

 

Rahasto Vuoden alusta Toukokuu Arvo 31.5.  
UB View -4,41 % 0,15 % 99,53  
Aventum Pension -0,33 % 0,14 % 132,19  
Nordea 1 – Multi-Asset BP 2,59 % 0,11 % 9,48  
Danske Invest Neutral K 0,93 % 0,01 % 25,57  
OP-Makro A 0,48 % -0,12 % 16,90 Lakkaa 1.6.
Öhman Systematica -1,89 % -0,39 % 104,13  
OP-Absoluuttinen Salkku A -0,73 % -0,74 % 114,27  
Eliksir K -0,50 % -1,11 % 1,26  
ICECAPITAL Alternative Beta B 5,32 % -1,11 % 108,68  
AJ Value Hedge 0,88 % -1,41 % 12,81  
3C Edge K -11,22 % -2,83 % 123,24  
UB Wave -7,13 % -3,94 % 76,43  
Estlander & Partners Freedom A -3,81 % -9,12 % 1 094,69 31.5.
Estlander & Partners Global XL A -2,38 % -10,47 % 1 285,76 1.6.
Abacus 1,52 %       lakkautettu
eQ Active Hedge 1 K 1,39 %       Huhtikuulta
UB Navigator -2,60 %        

 

 

Onko tulos huono kun OMXH Cap on tänään 3.6. pudonnut 6.67% vuodenvaihteesta.

 

Ohessa kun Kuvaaja seuraamistani hedge rahastoista verrattuna OMXH Cap indeksiin.

 Toukokuu hedge rahastot vr. OMXH cap

Vain yksi rahastoista – 3C Edge on selkeästi hävinnyt indeksille. Toki tulee muistaa, että tuossa vertailuindeksissä ei ole mukana keväällä jaettuja osinkoja.

One thought on “Toukokuu hirmuinen Estlanderin hedge-rahastoille

  1. Eipä kehumista näköjään

    Jos oikein ymmärrän hedge-rahastojen metodit, niin laskumarkkinoissa niiden pitäisi pärjätä shortaamalla tai johdannaisilla. Jos ne eivät näin tee, niin eipä riskinotto niiden kohdalla juuri kannatta – sikäli kun käsitykseni mukaan juuri riskinotton laskumarkkinassa näillä instrumenteilla on juuri hedgen idea. Jos ei osaa hyödyntää laskevaa markkinaa vivulla, whats´s the point?

    Treidaajana ymmärrän vallan nyvin hedgen idean, ja sinänsä sitä harrastankin. Toisaalta olen kiinnostnut siitä, mihin hedge-rahastojen sijoitusidea perustuu, jos ei markkinatulkintaan. Itse tuon Piksussa esiin TA-pohjaista treidaamista, mikä on hedge-rahastojen metodi? Vipua saa kuka tahansa luotottamalla sijoituksiaan, vaan entä mitä smart investror tekee laskevassa markkinassa?

Comments are closed.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Kiinan Yuan:n suosiota yleisvaluuttana kasvattaa pyrkimys pois USA/Dollari -riippuvuudesta

USA pystyy monitoroimaan kaikkia SWIFT järjestelmässä välitettyjä kansainvälisiä rahatransaktioita (noin 90% maailmankaupasta) ja tämän tiedon perusteella USA on asettanut  pakotteita ja uhkauksia niille toimijoille, jotka

Salkun rakenne Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Aikamoista vuoristorataa

Tammikuulle ja alkaneelle helmikuulle ovat sijoittajille olleet aikamoista vuoristorataa:

Kulta ja pikkuveli hopea ovat nousseet ja laskeneet päivän aikana ennätyspaljon.
Ohjelmistoyritysten kurssit ovat nousseet ja

Autoa siirtämässä
Yhteiskunta

Helsinki tarvitsee katujen puhdistuksesta kertovan tekstiviestipalvelun takaisin!

Helsingissä ei ole enää käytössä katujen puhdistussuunnitelmista ilmoittavaa tekstiviestipalvelua. Sopimus päättyi ilmeisesti vuonna 2024, eikä sitä ole jatkettu, vaikka korvaavaa järjestelmää ei ole, eikä liioin